Na warszawskich Bielanach powstanie kolejne stołeczne Centrum Edukacji Ekologicznej. Odbywać się tam będą warsztaty na temat leśnictwa, ochrony środowiska, roli lasów w mieście oraz miejsca człowieka w przyrodzie. Ratusz otrzymał na ten cel prawie 10 mln zł. To pieniądze na budowę. Z kolei późniejszą działalność Centrum sfinansuje miasto.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o lasach, ale boicie się zapytać. Albo nie macie kogo zapytać. Tak w skrócie można podsumować cel działania Centrum Edukacji Ekologicznej, które powstanie na warszawskich Bielanach. Z prowadzonych tam zajęć będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku. Skierowane są one głównie do dzieci i młodzieży, ale też do rodzin z dziećmi oraz osób dorosłych. A jakie to będą zajęcia?
Będzie to szeroko pojęta edukacja przyrodniczo-leśna. Wszystko, co można sobie wyobrazić, jeśli chodzi o nauki o leśnictwie, przyrodzie, ochronie środowiska, miejscu człowieka w przyrodzie, miejscu lasów w mieście, o koegzystencji człowieka i przyrody w mieście. Bardzo szerokie spectrum tematów w formie dostosowanej do zróżnicowanych odbiorców. Czyli od małych dzieci, po seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami – mówi Andżelika Gackowska, zastępca Dyrektora Lasów Miejskich ds. gospodarki leśnej.
Zajęcia otwarte i warsztaty dla szkół
W Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach będą odbywać się przede wszystkim zajęcia dla szkół. Placówki te będą mogły zapisać się na warsztaty z konkretnego tematu. Instytucja zamierza też organizować zajęcia otwarte, w których będzie mógł uczestniczyć każdy chętny. Część z tych warsztatów odbywać się będzie w terenie, Centrum znajduje się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Młocińskiego.
Bardzo cieszę się, że to właśnie w dzielnicy Bielany, w sąsiedztwie pięknego i bardzo popularnego Lasu Młociny, powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Uważam, że jest to bardzo potrzebna inwestycja, z której skorzystają nie tylko dzieci i młodzież, ale również starsi mieszkańcy. Na Bielanach mamy wielu seniorów, dlatego ważne jest to, że budowany obiekt uwzględnia również potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Trzymam kciuki za sprawną realizację – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
Ekologia u podstawy
Jednostką, która prowadzi tę inwestycję są Lasy Miejskie. Inwestorem zastępczym natomiast został Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, specjalizujący się w nadzorowaniu procesu inwestycyjno-budowlanego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14,2 mln zł, z czego ponad 9 mln pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja została przyznana z programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Edukacja Ekologiczna”.
Ekologię miejsce to ma wpisane w DNA, sam budynek powstanie bowiem w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to obiekt parterowy, wkomponowany w istniejące ukształtowanie terenu i zieleń. Budynek będzie energooszczędny z zastosowaniem najnowszych technologii oraz wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób pokryje się znaczna część zużywanej energii cieplnej i elektrycznej na ogrzewanie, klimatyzację, wentylację i oświetlenie.
Źródłem ciepła mają być powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Zapewniona zostanie także retencja wody. Umożliwi ją ogród deszczowy oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową, wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Zaprojektowana na dachu zieleń i pokrycie żwirowe zapewnią pozyskiwanie wód opadowych.
Z kolei budynek leśniczówki po remoncie nie zmieni swoich rozmiarów i pozostanie obiektem parterowym z poddaszem użytkowym. Założeniem jest przywrócenie leśniczówce jej pierwotnego lub maksymalnie zbliżonego do pierwotnego, układu funkcjonalnego.
Potrzeba eko edukacji
Zakończenie prac zaplanowano na koniec marca 2024 roku. Do czerwca 2025 roku w działaniach edukacyjnych realizowanych przez centrum ma brać udział 25 tys. osób rocznie. Jednorazowo placówka będzie mogła pomieścić ok. 220 osób. Przestrzeń dydaktyczną planuje się podzielić na strefy dostępne dla poszczególnych grup wiekowych tak, by proces edukacyjny przebiegał w komfortowych, bezpiecznych warunkach.
Bielańskie Centrum to drugie tego typu miejsce prowadzone przez Lasy Miejskie. Jednostka ta prowadzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, położone na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki. Rocznie w jego zajęciach bierze udział około 25 tys. osób, ale zgłaszane zapotrzebowanie znacznie przekracza możliwości placówki.
Przeszkodą w działaniu Centrum jest pandemia koronawirusa, która utrudnia nam prowadzenie zajęć. Poza tym jednak zainteresowanie jest ogromne – nasz panel zapisowy na dany termin zapycha się czasem w pół godziny od momentu uruchomienia zapisów. To są darmowe zajęcia, z których korzystają głównie szkoły, ale warsztaty dla innych grup wiekowych również są bardzo popularne – mówi Andżelika Gackowska.
Podobne inicjatywy realizowane są także przez inne jednostki np. otwarty rok temu Pawilon Edukacyjny Kamień Zarządu Zieleni na Golędzinowie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.