3 lipca w krajach członkowskich Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać tzw. „Dyrektywa plastikowa”, czyli nowe prawo zakazujące sprzedaży dziesięciu jednorazowych plastikowych produktów (m.in. sztućców, słomek i patyczków higienicznych). Ma to związek z ogromnym zaśmieceniem środowiska naturalnego plastikowymi odpadami, szczególnie mórz i oceanów. Według badań zleconych przez Unię Europejską aż 80-85% śmieci na plażach to tworzywa sztuczne, a 70% śmieci w morzu to plastikowe produkty jednorazowego użytku.
Znikają nie tylko plastikowe patyczki do uszu
3 lipca ze sklepowych półek powinien zniknąć szereg jednorazowych plastikowych produktów, takich jak: sztućce, talerze, mieszadełka, słomki, patyczki do uszu, patyczki do balonów, styropianowe kubki oraz pojemniki na żywność. Ponadto wkrótce wprowadzone zostaną kolejne zakazy, bo plastikowe patyczki czy sztućce to dopiero początek walki z zanieczyszczeniem środowiska plastikiem. W 2025 r. zacznie również obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych wieczek i nakrętek, o ile nie będą one na stałe przymocowane do butelek czy pojemników. Ponadto w 2025 r. poziom recyklingu plastikowych butelek jednorazowego użytku ma wynieść 77%, w 2029 r. już 99%.
Butelki obowiązkowo z recyklingu
Od 2025 r. zgodnie z nową dyrektywą, jednorazowe plastikowe butelki będą musiały być wykonane w minimum 25% z tworzywa z recyklingu, a w 2030 r. już w 30%. Unia Europejska postawiła sobie za cel skierowanie przemysłu tworzyw sztucznych na tory gospodarki o obiegu zakmniętym.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.