W czasie pandemii Polacy nie porzucili aktywności fizycznej, zmienili jedynie jej charakter. Alternatywą dla treningów na siłowni stały się prace ogrodowe i remontowe. Zdaniem ekspertów, takie zajęcia pozytywnie wpłynęły zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną zamkniętych w domach Polaków.
Pandemia koronawirusa zmieniła niemal wszystko, a z pewnością zwyczaje związane z aktywnością fizyczną. Praca zdalna zniosła potrzebę przemieszczania się, mocno ograniczając codzienną dawkę ruchu. Co więcej, miłośnicy ćwiczeń przez wiele miesięcy nie mogli korzystać z obiektów sportowych, m.in. siłowni i basenów. Jednocześnie okrojenie życia towarzyskiego zaowocowało większą ilością wolnego czasu. To wszystko zachęciło Polaków do znalezienia alternatywnych zajęć, wśród których znalazły się majsterkowanie oraz prace ogrodowe i remontowe.
Jak nie siłownia, to remont
Na zastąpienie siłowni pracami remontowymi oraz ogrodowymi w ciągu ostatniego roku zdecydowała się rekordowa liczba Polaków. Jak pokazuje raport „Zwyczaje remontowe Polaków”, zrealizowany na zlecenie sieci Bricomarché, aż 73 proc. ankietowanych zdecydowało się na przeprowadzenie remontu w ciągu 12 miesięcy od momentu badania.
W ostatnim czasie widzimy nie tylko wzmożone zainteresowanie klientów pracami domowymi i ogrodowymi, ale również dostrzegamy korzyści zdrowotne z nich płynące. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że jako największa sieć franczyzowa w kategorii „dom i ogród” odpowiadamy na potrzeby naszych klientów oraz pomagamy im zwiększać aktywność fizyczną i tym samym dbać o zdrowie – mówi dr Katarzyna Jańczak-Stefanide, Dyrektor Generalna sieci Bricomarché w Polsce.
Praca w ogrodzie obniża ryzyko chorób krążenia
O jakich korzyściach zdrowotnych mowa? Z badań Instytutu Karolinska ze Sztokholmu wynika, że majsterkowanie i prace w ogrodzie mogą obniżyć ryzyko chorób krążenia aż o 27 proc. Zmniejszają też ryzyko zgonu wśród osób w wieku 60 lat o 30 proc. Dodatkowo, samo przebywanie na świeżym powietrzu wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nadciśnienia, udaru czy astmy. Równie istotne są w tym przypadku korzyści dla zdrowia psychicznego. Prace fizyczne wokół domu przynoszą satysfakcję, odprężają oraz pozwalają wzmacniać relacje domowników. Skutecznie pomagają też w radzeniu sobie ze stresem. Dla dobrego samopoczucia ważna jest otaczająca nas przestrzeń, a majsterkując lub pracując w ogrodzie zmieniamy ją na lepsze.
O Grupie Muszkieterów w Polsce
Grupa Muszkieterów jest zrzeszeniem ponad 300 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. W 2020 roku obroty Grupy Muszkieterów wyniosły blisko 7,8 mld złotych. Wyznaczaniem kierunków strategicznych obu sieci zajmuje się spółka ITM Polska. Grupa Muszkieterów jest regularnie nagradzana w licznych konkursach i rankingach, m.in. na Liście 500 dziennika „Rzeczpospolita”, czyli w zestawieniu największych firm w Polsce (45. pozycja w 2020 r.), w rankingu „1 000 największych firm w Polsce” przygotowanym przez „Gazetę Finansową” (47. miejsce w 2020 r.) czy rankingu Najwięksi money.pl (48. pozycja w 2021 r.). Muszkieterowie są obecni w 4 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.