Dwaj odzieżowi giganci łączą siły, by przemysł modowy był bardziej przyjazny środowisku. Lee Jeans i Artistic Milliners tworzą dżinsy ze złotym i brązowym certyfikatem Cradle to Cradle®. Są to wygodne spodnie z krajką o nowoczesnym i eleganckim wyglądzie, a co najważniejsze – całkowicie nadające się do recyclingu.
Marki Lee nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. To firma z ponad 130-letnią historią, która przyczyniła się do spopularyzowania odzieży denimowej na świecie. A co z jej partnerem w nowym przedsięwzięciu? Artistic Milliners to jeden z największych na świecie producentów denimu i odzieży, stawiający na zrównoważony rozwój na wszystkich obszarach. Obejmuje on działania na rzecz klimatu i ochrony wód oraz promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Złote dżinsy z bawełny
Nowe produkty Lee Jeans to wygodne dżinsy typu selvedge z bawełny organicznej z dodatkiem stretchu, które w 100 proc. nadają się do recyklingu. Powstały dwie linie, które spełniły wymagania Cradle to Cradle w pięciu kategoriach jakości: zdrowa tkanina, ponowne wykorzystanie materiału, odnawialne źródła energii i emisja dwutlenku węgla, zarządzanie gospodarką wodną oraz odpowiedzialność społeczna.
Dżinsy Aureola otrzymały złoty certyfikat, natomiast Nymph brązowy. Obydwie pary spodni mają pięć kieszeni i są uszyte z denimu selvedge (z krajką) o gramaturze 340 g.
W Lee skupiamy się na poszukiwaniu nowych dróg w projektowaniu i produkcji, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Dzięki spełnieniu standardów Cradle to Cradle Certified w dżinsach Aureola i Nymph nasi klienci mają pewność, że stajemy się coraz lepsi w kwestii zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegowej. Tworząc nasze produkty, dbamy o dobro ludzi i planety – mówi Jeff Frye, Wiceprezes ds. Rozwoju Produktu i Zaopatrzenia w Kontoor Brands, firmie macierzystej Lee Jeans.
Mniej wody i energii
Nowa linia dżinsów została uszyta w 100 proc. z bawełny organicznej, barwionej w technologii, która zużywa 58 proc. mniej wody niż tradycyjne metody farbowania denimu. Fasony Aureola i Nymph są szyte w zakładach produkcyjnych, które generują 524 tys. kWh z energii słonecznej rocznie. Wszystkie guziki na dżinsach są wykonane z surowego, dziewiczego materiału, co oznacza, że nie zostały poddane żadnym procesom wykończeniowym, dzięki czemu zmniejszono zużycie energii i wykluczono dodatkowe etapy produkcji. Dżinsy zostały ocenione pod kątem certyfikacji przez EIG, akredytowanego rzeczoznawcę C2C.
Nasza współpraca z Lee nad kolekcją dżinsów z certyfikatem Cradle to Cradle to doskonały przykład działań transformacyjnych w obrębie badań i rozwoju oraz innowacji, które mogą mieć miejsce w obrębie łańcucha wartości. Umożliwiła nam wykorzystanie naszego denimu z certyfikatem Cradle to Cradle, który dał początek nowej odzieży – ubraniom z pełnym certyfikatem, stworzonym w ramach integracji wertykalnej. Rezultaty odzwierciedlają nasze zaangażowanie w ważne dla ludzi i planety kwestie gospodarki obiegowej, realizowane poprzez nawiązywanie współpracy z markami, które pragną mieć pozytywny wpływ na planetę – mówi Murtaza Ahmed, Dyrektor Zarządzający w Artistic Milliners.
Dżinsy z certyfikatem Cradle to Cradle są zgodne z inicjatywami Lee w ramach platformy For A World That Works (FWTW), której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach działalności marki. Dżinsy Lee z certyfikatem C2C są dostępne w wybranych sklepach detalicznych oraz w Internecie na terenie Ameryki Północnej i Europy.
Cradle to Cradle Institute przyznaje certyfikaty (od brązu do platyny) dla produktów wolnych od toksycznych materiałów i powstające w ramach obiegu zamkniętego. Surowce muszą nadawać się do recyclingu i ponownego wykorzystania.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.