Miłośnicy lodów McFlurry zjedzą je wyłącznie drewnianą łyżeczką. W lecie sieć McDonald’s wyeliminowała plastikowe sztućce zastępując je drewnianymi odpowiednikami. Rocznie to blisko 220 mln ton plastiku mniej na polskich wysypiskach.
McDonald’s raczej nie kojarzy się z ochroną środowiska, tymczasem od kilku lat marka ta podejmuje kolejne działania mające ograniczyć negatywny wpływ na klimat. Jednym z najważniejszych elementów jej ekostrategii jest zamknięcie obiegu, m.in. poprzez właściwy dobór surowców na opakowania. Amerykańska sieć zobowiązała się, że do 2025 roku będzie korzystać wyłącznie z opakowań wytworzonych z surowców odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub ze źródeł certyfikowanych. Ponadto wszystkie opakowania, z których korzystają goście w restauracjach McDonald’s mają być poddawane recyklingowi.
Plastik na cenzurowanym
Od 2018 roku McDonald’s dąży do zastąpienia plastikowych opakowań bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Obecnie 70 proc. odpadów w restauracjach to papier, a więc surowiec nadający się do recyklingu. Od stycznia 2020 roku goście McDonald’s w Polsce mogą korzystać wyłącznie z papierowych słomek i opakowań do lodów McFlurry. Tylko w ubiegłym roku, dzięki tej zmianie zredukowano zużycie plastiku o 90 ton, co stanowi równowartość 1,5 mln plastikowych butelek. W tym roku sieć wymieniła również kubki do shake’ów oraz miski do sałatek na ich papierowe odpowiedniki. Przełożyło się to na redukcję odpowiednio 280 i 170 ton plastiku rocznie.
Kolejnym krokiem stała się wymiana jednorazowych sztućców na drewniane. Od tego lata we wszystkich restauracjach sieci w Polsce można jeść wyłącznie sztućcami z drewna – plastikowe zostały całkowicie wyeliminowane. To istotna zmiana, ponieważ tylko w 2019 roku w polskich lokalach McDonald’s wydano bowiem 60 mln sztućców. Zmiana, którą sieć sukcesywnie wprowadzała od czerwca tego roku, ograniczy zużycie plastiku o kolejne 220 tony. W sumie tylko w tym roku McDonald’s ograniczył zużycie plastiku o 835 ton. Obecnie opakowania plastikowe stanowią tylko 5 proc. wszystkich dostępnych w restauracjach.
Recykling przede wszystkim
We wszystkich restauracjach McDonald’s w Polsce dostępne są kosze umożliwiacie segregację śmieci przez gości. Na początku 2020 roku McDonald’s w Polsce nawiązał współpracę z lokalną firmą Miklan-Ryza, zajmującą się przetwarzaniem odpadów poprzez odzyskiwanie włókien papierniczych z makulatury. Wprowadzenie opakowań papierowych oraz umożliwienie segregacji odpadów przez gości restauracji pozwala odzyskać włókna papierowe z 70 proc. odpadów McDonald’s. Obecnie w ponad 130 restauracjach dostępne są ręczniki papierowe, które powstały z opakowań restauracyjnych poddanych recyclingowi. Do końca tego roku proces zostanie wdrożony w 386 restauracjach. Oznacza to, że zdecydowana większość odpadów McDonald’s, będzie poddawana recyklingowi i przetwarzana na produkty, które z powrotem trafią do restauracji.
Małe zmiany? Być może. Wdrożone na dużą skalę mogą jednak przynieść realną zmianę w oddziaływaniu na środowisko naturalne. A skala istotnie jest duża – McDonald’s w Polsce to ponad 470 restauracji prowadzonych głównie przez lokalnych przedsiębiorców. Tylko w 2019 roku zamówienia złożyło w nich ponad 300 mln gości.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.