Dobre wiadomości dla kierowców elektryków. Rząd przyjął rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce. To ich dotyczy ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której nowelizację właśnie przyjęto.
Wprowadzone w noweli rozwiązania mają przyczynić się do znacznej redukcji emisyjności sektora transportu oraz zwiększenia poziomu ekologii w tym sektorze.
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych reguluje procedury dotyczące instalacji punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych. Przepisy ułatwią montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku. Dzięki temu osoby zainteresowane zakupem elektryka otrzymają możliwość ładowania go w swoim miejscu zamieszkania.
Tego rodzaju model ładowania jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ odbywa się najczęściej w porze nocnej, kiedy pojazd nie jest użytkowany, a zużycie prądu jest niższe niż w dzień, co stabilizuje pracę sieci energetycznej – czytamy w komunikacie resortu.
Co ze Strefami Czystego Transportu?
W noweli doprecyzowano również zasady dotyczące tworzenia Stref Czystego Transportu. Gminy (niezależnie od liczby mieszkańców) mają możliwość tworzenia takich stref. Mogłyby do nich bez przeszkód wjeżdżać auta elektryczne, wodorowe i napędzane gazem ziemnym. Trudności napotkałyby natomiast kierowców tzw. kopciuchów.
Więcej: Czy w dużych miastach pojawią się Strefy Czystego Transportu? Pytamy ministerstwo
Tymczasem, jak już informowaliśmy, jeszcze niedawno rozważano wprowadzenie ustawowego obowiązku tworzenia Stref Czystego Transportu w miastach o liczbie powyżej 100 tys. mieszkańców, w których główny inspektor ochrony środowiska stwierdzi średnie poziomy zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu.
W noweli doprecyzowano również przepisy regulujące, które stacje ładowania powinny podlegać kontrolom przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego oraz doprecyzowano definicję stacji ładowania.
Umożliwiono także udzielanie wsparcia finansowego w przypadku, gdy przedsiębiorca nie kupuje pojazdu, a korzysta z leasingu. Rozwiązanie to ma na celu dostosowanie warunków udzielania wsparcia do najczęściej wybieranej przez przedsiębiorców formy użytkowania pojazdów.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Przeczytaj także: Elektromobilność – czym jest i jak się rozwija w Polsce?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.