- Stacja ładowania elektryków na słupie oświetleniowym to nowość spółki Energa
- Punkt ładowania został właśnie uruchomiony w Braniewie
- Aktualnie powstaje kilkanaście tego typu stacji
Energa wprowadziła na polski rynek technologiczną nowość – jest nim stacja ładowania elektryków zbudowana na słupie oświetleniowym na ulicy. Stację w Braniewie uruchomiła Energa Oświetlenie. Jest to spółka Energi należąca do Grupy ORLEN.
Nowa stacja ładowania elektryków na słupie oświetleniowym to wsparcie elektromobilności
Pilotażowe projekty tej spółki w zakresie wielofunkcyjnych stacji ładowania zostały zrealizowane już w Gdyni. Jeden w Porcie Gdynia, a drugi na terenie jednego z gdyńskich osiedli.
Pierwsze umowy Energa Oświetlenie podpisała z gminami – do końca 2021 r. zakontraktowano 10 stacji. Dotyczą one budowy w takich miejscowościach jak: Puck, Pelplin, Hel, Miastko i właśnie Braniewo. Energa Oświetlenie jest w trakcie realizacji kilkunastu kolejnych projektów.
Jakie korzyści przynosi montowanie stacji na słupach?
Jak podkreśla Energa Oświetlenie:
Montowanie stacji na istniejących słupach oświetleniowych pozwala uniknąć oczekiwania na decyzje, zezwolenia czy zgody administracyjne i budowlane. Warto dodać, że powstanie stacji ładowania nie wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowego zasilania słupa. Łączny czas potrzebny na jej wykonanie i oddanie do użytku wynosi od 2,5 do 4 miesięcy. Wybudowanie stacji wolnostojącej może zaś trwać nawet do 14 miesięcy.
Przeczytaj także: GreenWay podwyższa ceny ładowania
Stacja ładowania zintegrowana z oświetleniem jest stacją wolnego ładowania (o mocy od 7 do 22kW). Energa adresuje swój produkt do klientów z sektora samorządowego oraz biznesowych. Jak informuje Energa, gęsta sieć infrastruktury oświetleniowej pozwala stworzyć adekwatną do potrzeb lokalnego samorządu lub biznesu, sieć.
Przyszłościowe podejście do zarządzania zasobami energii
Energa Oświetlenie zajmuje się przede wszystkim modernizacją oświetlenia. Polega ona m.in. na wymianie opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Takie działanie umożliwia redukcję zużycia energii elektrycznej nawet o 60 proc. „Zaoszczędzona” w ten sposób moc może być wykorzystana właśnie na potrzeby zasilania stacji ładowania. I trzeba przyznać, że jest to ciekawy przykład kompleksowego podejścia do przyszłościowej transformacji energetycznej.
Stacja ładowania elektryków na słupie oświetleniowym ważna również ze względów wizerunkowych
Energa podkreśla, że tego typu stacje to także promocja dla danego miasta. Wraz z oddaniem urządzenia do użytku dana miejscowość pojawia się na mapie lokalizacji dostępnych dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Widnieje także w aplikacji dla kierowców, do pobrania na telefon. Jest także formą promocji rozwiązań ekologicznych w postaci cichego, bezemisyjnego transportu.
Przeczytaj także: Prognozy dla elektryków w Polsce
Stacje ładowania montowane przez Energę Oświetlenie funkcjonują w systemie rozliczeń ORLEN Charge. Mogą także być realizowane przez system rozliczeń indywidualnych (karty RFID).
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.