Ta nominacja jest potwierdzeniem osobistego zaangażowania w działania proekologiczne. Tym samym Anna Wojciechowska dołącza do grona 16 Ambasadorów w Polsce. Ponadto ROBYG, jako pierwsza firma w Polsce, posiada swojego reprezentanta w Europejskim Pakcie Klimatycznym.
Anna Wojciechowska zamierza kontynuować działania edukujące, promujące i urzeczywistniające koncepcję miast 15-minutowych. Jednocześnie ROBYG podejmie zobowiązania w zakresie raportowania emisji CO2 oraz zwiększenia udziału energii odnawialnej w prowadzonej działalności.
Przeczytaj także: Stanowisko Polski na szczycie COP26
Walka ze zmianami klimatycznymi jest dla nas wszystkich koniecznością. Jestem związana z branżą nieruchomości, w tym budowlaną, od ponad 20 lat. Jest to jedna z gałęzi gospodarki, która najsilniej oddziałuje na klimat. Mając świadomość zmian zachodzących w otaczającym nas świecie, ważne jest dla mnie, by być częścią nowo budującego się odpowiedzialnego społeczeństwa. A także częścią inicjatyw, które dążą do prowadzenia działań rynkowych w sposób świadomy. Bez szkody na przyszłych pokoleń. Wybór na Ambasadora Paktu Klimatycznego jest dla mnie wyróżnieniem i potwierdzeniem mojego zaangażowania w działania na rzecz środowiska i społeczeństwa – mówi Anna Wojciechowska.
Europejski Pakt Klimatyczny to ogólnounijna inicjatywa, element Europejskiego Zielonego Ładu. Ma on na celu budowanie ekologicznej Europy i przekształcenie UE w sprawiedliwe, zdrowe, zrównoważone i dobrze prosperujące społeczeństwo.
Przeczytaj także: Podsumowanie COP26
Podstawowym celem Paktu Klimatycznego jest rozpowszechnianie rzetelnych naukowo informacji w dziedzinie klimatu. Kolejny cel to zachęcanie do podejmowania zobowiązań w dziedzinie klimatu (np. count us in). Ważne jest też wspieranie zarządzania Paktem i współtworzenie polityki klimatycznej UE.
Europejski Pakt Klimatyczny – na czym polegają działania ambasadorów?
Działania w ramach Europejskiego Paktu Klimatycznego, prowadzone rękoma Ambasadorów, skupiają się w pierwszej fazie wokół obszarów kluczowych z punktu widzenia korzyści dla obywateli i środowiska. Dotyczą więc obszarów terenów zielonych, zielonej mobilności, energooszczędnych budynków i umiejętności ekologicznych. Zadaniem Ambasadora jest zatem współtworzenie polityki klimatycznej, przekazywanie naukowo sprawdzonych informacji. Ma on także promować działania proekologiczne, kształtujące zdrowe, szczęśliwe społeczeństwa. Ambasadorowie mają łączyć inicjatywy lokalne na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
ROBYG ma ogłosić strategię ESG
W najbliższym czasie ROBYG ogłosi strategię ESG i zrównoważonego rozwoju. W dokumencie zawarte zostaną 3 główne obszary zainteresowań. Są nimi: ROBYG dla Planety, ROBYG dla Ludzi i ROBYG dla Odpowiedzialnego Biznesu.
Przeczytaj także: Weto Polski dla unijnego programu klimatycznego
W ramach tych filarów firma deklaruje realizację 10 celów zrównoważonego rozwoju na rzecz środowiska i klimatu, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. Wszystkim 3 obszarom przypisane zostały konkretne i w pełni mierzalne działania. Jednym z kluczowych założeń strategii jest osiągnięcie przez ROBYG 100% energii odnawialnej w procesach budowlanych do końca 2024 roku.
ROBYG jest jednym z pierwszych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, który posiada strategię ESG i przygotowuje się do raportowania emisji zgodnie ze standardem GHG Protokol w ramach zakresu 1 i 2.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.