We wtorek rozpoczęło się Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jednym z celów wydarzenia jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, tak by osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r.
Tegoroczny Schneider Electric Innovation Summit World Tour odbywa się od 12 października do 12 listopada br. Wydarzenie poświęcone jest globalnym wyzwaniom klimatycznym. Jego uczestnicy mogą zapoznać się z cyfrowymi innowacjami Schneider Electric (lidera w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki), oraz dowiedzieć się więcej na temat Elektryczności 4.0 i automatyki nowej generacji.
Rozpoczynając Innovation Summit World Tour 2021, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire wezwał uczestników do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz dekarbonizacji. Przedstawił także opracowany przez spółkę raport „The 2030 imperative: A race against time” , w którym przedstawiono ścieżki prowadzące do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
Raport opisuje potrzebę redukcji emisji CO2 o 30-50 proc. – w porównaniu do obecnego poziomu – do 2030 roku, czyli jeszcze w tej dekadzie.
Modele Schneider Electric Sustainability Research Institute pokazują, w jaki sposób można faktycznie i bez wygórowanych kosztów ograniczyć emisję o 10 gigaton CO2 / rok do 2030 roku. W scenariuszu „The 2030 imperative” stwierdzono, że 30 Gt z obecnych emisji wynoszących 50 Gt CO2 / rok związane jest z produkcją i wykorzystaniem energii.
Scenariusz pozwala na redukcję tej wielkości o 30 proc. (czyli 10 Gt CO2 / rok), co stanowi znaczne przyspieszenie w stosunku do obecnych zobowiązań. Te wynoszą ok. 3 Gt CO2 / rok, czyli zaledwie 10 proc. celu redukcji emisji.
Pozostaje jednak kwestia emisji około 20 Gt CO2 / rok niezwiązanych z energią, których nie uwzględniono w modelowaniu przedstawionym w sprawozdaniu.
Apel do rządów i firm
Dlatego Schneider Electric apeluje do rządów i przedsiębiorstw o podjęcie trzy, a nawet pięciokrotnie większego wysiłku. Według ekspertów jedyną realną drogą do osiągnięcia wyznaczonego celu jest – obok zwiększenia elektryfikacji – wdrożenie sprawdzonych technologii cyfrowych, Ma to stanowić najszybszy sposób dekarbonizacji budynków, transportu i przemysłu.
Prezentowane podejście pozwala zyskać czas na zajęcie się sektorami, w których przeprowadzenie dekarbonizacji będzie trudniejsze. Modelowanie wyraźnie pokazuje bowiem, że alternatywne ścieżki będą stanowić zbyt duże obciążenie dla konsumentów.
Pomimo rosnącego tempa działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i coraz większej liczby firm określających ambitne cele w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, nasze badania pokazują, że musimy mocno przyspieszyć. Wiemy też, że jako Schneider Electric stanowimy wyjątkową część tego rozwiązania. Dlatego, aby wesprzeć organizacje w dążeniu do szybkiej dekarbonizacji i realizacji zobowiązań klimatycznych, przyspieszamy rozwój naszej globalnej działalności doradczej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozwoli nam to sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na znaczący postęp w realizacji celów związanych z transformacją energetyczną i działaniami na rzecz klimatu – mówił Jean-Pascal Tricoire.
Organizacje potrzebują dziś zaufanego partnera, który łączy planowanie strategiczne i wyznaczanie celów z udokumentowanym doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań, aby szybciej osiągać wymierne rezultaty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jako że sami z powodzeniem pokonaliśmy wiele wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, a tym samym opracowaliśmy wiodące na świecie rozwiązania cyfrowe i elektryczne wykorzystywane w naszych własnych obiektach, jesteśmy dobrze przygotowani, aby wesprzeć inne organizacje w tym procesie – dodał prezes i dyrektor generalny Schneider Electric.
Zobacz też: Coca-Cola deklaruje: zerowa emisja CO2 do 2040 roku
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.