Kolejny kwartał, w którym województwo śląskie dominuje w rankingu programu „Czyste Powietrze”. Pochodzi z niego aż 25 gmin z pierwszej trzydziestki najaktywniejszych gmin programu. Indywidualnym liderem została gmina Jejkowice, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na jej terenie.
Ranking Polskiego Alarmu Smogowego jest tworzony we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Światowym. Powstaje on w oparciu o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Najnowsze zestawienie obejmuje aktywność gmin w okresie od 1 października do 31 grudnia 2021 r.
Małe gminy najbardziej aktywne
Zwycięzcą w rankingu w czwartym kwartale 2021 r. została gmina Jejkowice z woj. śląskiego. Województwo to z 25 gminami w pierwszej trzydziestce badania, przewodzi jako gmina, w której składana jest największa liczba wniosków na likwidację tzw. „kopciuchów” oraz docieplenie domu. To kolejny kwartał, w którym to właśnie to województwo przoduje. Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czołówce rankingu biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko: Goczałkowice-Zdrój (miejsce 18). Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku (806 w IV kwartale 2021 oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu).
Cieszy mnie taka aktywność gmin z woj. śląskiego. W tym województwie od 1 stycznia tego roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania „kopciuchów” wyprodukowanych przed 1 września 2007 roku. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów. Mamy nadzieję, że podobną mobilizację zobaczymy w tym roku w województwie małopolskim i mazowieckim – w tych regionach użytkowanie „kopciuchów” stanie się nielegalne od 1 stycznia 2023 r. – mówi Andrzej Guła, lider PAS.
W pierwszej setce najaktywniejszych widzimy głównie gminy poniżej 20 000 mieszkańców.
Rekordowy rok 2021
Wśród gmin, w których w IV kwartale zeszłego roku złożono najmniej wniosków znajdują się m.in. znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1). Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54), choć często większe miasta oferują własne programy dotacyjne.
Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i do końca 2018 roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020). Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy złożono ich aż 184 267, tj. 48,6 proc. wszystkich złożonych wniosków w programie. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” w całym kraju.
Przeczytaj także: Banki spółdzielcze SGB dołączają do programu „Czyste Powietrze”
Opublikowany ranking za IV kwartał 2021 r. (zestawienie obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.), będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu, dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 mln złotych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.