Fotowoltaiczna farma TAURONA w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy swojej pracy wyprodukowała energię potrzebną do zasilenia dwóch tysięcy gospodarstw domowych. Produkcja nie była obciążona emisją dwutlenku węgla, dzięki czemu do atmosfery nie trafiło 5 tys. ton CO2.
Pierwsza farma fotowoltaiczna TAURONA znajduje się w Jaworznie. Operator informuje w komunikacie prasowym, że dwa miesiące przed terminem farma przekroczyła próg rocznej produktywności.
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania farma przesłała do sieci 5,2 tys. MWh energii elektrycznej. Zaspokoiło to zapotrzebowanie na energię dwóch tysięcy gospodarstw domowych.
Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym TAURONA. Przykład jaworznickiej, która osiągnęła spodziewany roczny poziom produkcji już po 10 miesiącach pracy, pokazuje, że fotowoltaika przemysłowa stanowi efektywne źródło wytwórcze – podkreśla cytowany w komunikacie Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jak działa?
Kolejne instalacje w Mysłowicach i Stalowej Woli
Demski przypomina, że farma powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej. Kolejne tego rodzaju instalacje firma planuje wybudować, wykorzystując swoje tereny poprzemysłowe, m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli.
Wybudowana w ubiegłym roku w Jaworznie farma TAURONA o mocy 5 MW, to pierwsza instalacja powstała w ramach programu TAURON PV. Inicjatywa zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. 12 tys. modułów zainstalowano w miejscu, w którym niegdyś zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I.
Farma powstała dzięki zaangażowaniu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zobacz też: Smog – TAURON rusza z kampanią
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.