Realizując tę inwestycję spółka będzie korzystała z najnowocześniejszych paneli o wysokiej produktywności. W 2023 roku z instalacji o mocy 100 MW produkowana będzie energia elektryczna odpowiadająca zapotrzebowaniu blisko 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2024 roku PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW. Do 2030 roku PGE planuje wybudować 3 GW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jedna z największych farm fotowoltaicznych od PGE
200 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych
Farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW powstanie w Gminie Grębów ok 10 km od Tarnobrzega. Będzie się składać z blisko 200 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Parametry techniczne paneli pozwolą na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce.
Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko będą bifacjalne. Oznacza to, że mogą one absorbować światło dwustronnie, zarówno bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Według wstępnych szacunków, będzie się ona kształtować w instalacji o mocy 100 MW na poziomie ok. 107 tys. MWh rocznie – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE odpowiadającej za powstanie projektów fotowoltaicznych.
PGE inwestuje w energetykę słoneczną
Budowa farmy PV Jeziórko jest częścią programu inwestycyjnego Grupy PGE dotyczącego energetyki słonecznej. Pierwsze efekty realizacji tych planów PGE zaprezentowała kilka tygodni temu, kiedy zakończyła się prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. Inwestycje te powstały w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.
W przyszłym roku zbudowane zostaną kolejne 24 instalacje. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Najważniejsze z nich, oprócz PV Jeziórko to:
- PV Augustynka (25 MW – powiat siemiatycki),
- PV Żółtańce (15 MW – powiat chełmski),
- PV Huszlew (13 MW – powiat łosicki),
- PV Gutki (12 MW – powiat grajewski),
- PV Pasterzowice (8 MW – powiat żagański),
- PV Krotoszyn (5 MW – powiat krotoszyński).
Łącznie w 2023 r. Grupa PGE będzie mieć wybudowanych lub znajdujących się w trakcie budowy instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 500 MW. W kolejnych latach ten proces będzie kontynuowany. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada:
- 20 farm wiatrowych,
- 29 elektrowni wodnych,
- 4 elektrownie szczytowo-pompowe,
- 24 farmy fotowoltaiczne.
Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.