74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nieco mniej, bo blisko 60 proc. respondentów zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.
O szczegółach przeprowadzonego w listopadzie br. badania informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Z badania wynika, że 74 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Przeciwnego zdania jest co piąty Polak (20 proc.), a 6 proc. nie miało w tej sprawie opinii. Resort zwraca uwagę, że w porównaniu z zeszłym rokiem grupa zwolenników budowy elektrowni wzrosła aż o 11 proc.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Elektrownia jądrowa w okolicy? Prawie 60 proc. na „tak”
Badanie pokazuje również, że 58 proc. Polaków poparłoby budowę elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania. I w tym wypadku mamy znaczący, bo aż 12 proc. wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Trzeba jednak zauważyć, że prawie 40 proc. respondentów nie chce elektrowni w pobliżu miejsca zamieszkania.
Zdecydowana większość, bo aż 78 proc. badanych uważa, że budowa elektrowni jądrowej – będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii – jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jeszcze więcej, bo 82 proc. ankietowanych twierdzi, że budowa elektrowni to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
O planach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju słyszało 80 proc. Polaków.
Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę DANAE w listopadzie 2021 r., metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2148 Polaków w wieku 15-75 lat.
Zobacz też: Elektrownia fotowoltaiczna za 2,7 mln zł
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.