Zima za pasem, co, jak co roku, oznacza nasilenie problemu, jakim jest smog. W tym sezonie mieszkańcy powiatów z fatalną jakością powietrza po raz pierwszy otrzymają ostrzeżenia SMS-owe, zbliżone do tych pogodowych. Kiedy można spodziewać się takich komunikatów? Zapytaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Przypomnijmy, że taką zapowiedź Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało pod koniec października. Rozwiązanie dotyczyć będzie mieszkańców tych powiatów, gdzie pojawi się problem fatalnej jakości powietrza. To oni otrzymają ostrzeżenia za pośrednictwem SMS-ów. Konkretnie będą to Alerty RCB, podobne do tych, jakie docierają, gdy prognozowane jest znaczące pogorszenie pogody.
Redakcja Ekobiznes zwróciła się do resortu z pytaniem o to, kiedy konkretnie można spodziewać się pierwszych SMS-ów.
Informujemy, że 29 października br. uruchomiono wyłącznie system powiadamiania, a wiadomości SMS będą wysyłane wyłącznie w sytuacji wystąpienia ryzyka w danym dniu przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 wynoszącego 150 µg/m3 (poziom alarmowy) – informuje nas Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Alert będzie rozsyłany w formie wiadomości SMS wyłącznie na numery telefonów komórkowych znajdujące się na obszarze powiatu, którego dotyczy ryzyko przekroczenia – dodaje resort.
Wspomnianą wartość stężenia pyłu zawieszonego PM10 określono rozporządzeniem Ministra Środowiska z października 2019 roku.
Treść ostrzeżenia
Treść SMS-a będzie brzmieć następująco:
UWAGA! Dnia (data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że powiadomienie przygotuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Podstawą do niego będą wyniki pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach GIOŚ i prognoz meteorologicznych. A także prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Uruchomienie tego systemu jest efektem współpracy pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa – podkreśla resort.
Ostrzeżenia będą na bieżąco pojawiać się na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz na profilach Centrum w mediach społecznościowych.
Ponadto, tak jak do tej pory, komunikaty o ryzyku wystąpienia oraz o wystąpieniu przekroczenia poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. Trafią one również do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Zainteresowani znajdą je także na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ.
Zobacz też: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.