Ponad 385 tys. zgłoszeń napłynęło do końca października do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To oznacza, że w ciągu miesiąca wpłynęło blisko 100 tys. deklaracji odnośnie tego, czym ogrzewana jest nieruchomość.
Przypomnijmy, że wraz z początkiem lipca tego roku ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Była ona elementem noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw z października 2020 roku.
Nowelizacja ta nakłada na właścicieli lub zarządzających budynkami bądź lokalami posiadającymi źródło ciepła o mocy do 1 MW konieczność rejestracji w CEEB. Wymagane jest także złożenie deklaracji odnośnie tego, czym ogrzewane są ich nieruchomości.
Jakie informacje należy podać?
Deklaracja ma formę ankiety, w której należy podać:
- imię i nazwisko lub nazwę właściciela bądź zarządcy budynku lub lokalu;
- adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
- adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
Co istotne, właściciele lub zarządcy nowo powstałych budynków mają zaledwie 14 dni na złożenie deklaracji. Zdecydowanie więcej czasu mają natomiast właściciele bądź zarządcy istniejących już budynków. Termin dla tych osób mija dopiero w lipcu przyszłego roku.
Podobnie jak przed miesiącem redakcja Ekobiznes zwróciła się do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z prośbą o dane dotyczące liczby złożonych dotychczas zgłoszeń.
Przybyło prawie 100 tys. zgłoszeń
Z informacji przekazanych nam przez Urząd wynika, że do 25 października napłynęło 385 106 zgłoszeń, z czego zdecydowana większość, bo aż 368 tys., dotyczy budynków mieszkalnych.
Pod koniec września – jak podał nam Główny Urząd Nadzoru Budowalnego – zgłoszeń było 288 146, co oznacza, że w ciągu miesiąca przybyło niespełna 100 tys. deklaracji.
W sumie ewidencja obejmuje ok. 5 mln domów, bloków czy kamienic w całej Polsce. Za brak złożenia deklaracji lub wypełnienie jej niezgodnie z prawdą grozi kara, w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.
Zobacz też: Trzy miesiące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wiemy, ile napłynęło zgłoszeń
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.