W Unii Europejskiej trwają prace nad awaryjnym przyłączeniem Ukrainy do sieci energetycznej Europy. Tymczasem pomocną dłoń wyciąga ZE PAK. Wchodzący w jej skład Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest gotowy do natychmiastowej modernizacji i uruchomienia niewykorzystywanej linii łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy.
W ubiegły czwartek Ukraina (wraz z Mołdawią) zrobiła od dawna planowany krok i odłączyła się od sieci energetycznej z czasów sowieckich, łączącej ją z rosyjskim i białoruskim systemem elektroenergetycznym. Sytuacja ta ma potrwać do 6 marca, ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko ma jednak nadzieję, że powrót do zależności energetycznej od Rosji w ogóle już nie nastąpi. Dlatego też polityk lobbuje w UE o pozwolenie na natychmiastową synchronizację z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych (ENTSO-E).
Zimowy test zaliczony
W poniedziałek europejska komisarz ds. energii Kadri Simson spotkała się z ENTSO-E, aby omówić wcześniejsze przystąpienie Ukrainy do europejskiej sieci w ramach synchronizacji awaryjnej. „Jest to technicznie trudne, ale jest to coś namacalnego, co jako Europa możemy zrobić dla naszych partnerów” – stwierdziła Simon po spotkaniu. Dodała też, że proces zajmie kilka tygodni, a w jego efekcie z siecią energetyczną Unii Europejskiej połączona zostanie także Mołdawia.
Przeczytaj także: Zygmunt Solorz wybuduje elektrownię jądrową
Synchronizacja została początkowo zaplanowana na początek 2023 roku. Ukraina i Mołdawia miały przejść dwa testy: zimowy i letni, które miały pokazać że oba kraje mogą stabilnie obsługiwać swoje systemy przy 50 Hz, w standardzie kontynentalnym, bez potrzeby zasilania awaryjnego od sąsiada. Test zimowy Ukraina i Mołdawia mają już za sobą, letni planowany był na sierpień tego roku. W piątek rzecznik ENTSO-E poinformował, że ukraiński operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Ukrenergo zdał egzamin zimowy.
Polska pierwsza do pomocy
Pomoc Ukrainie zaoferował Zygmunt Solorz, a konkretnie należąca do niego spółka energetyczna ZE PAK. Wchodzący w jej skład Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest gotowy do natychmiastowej modernizacji i uruchomienia niewykorzystywanej linii 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy. Zgodę na modernizację muszą wydać Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ZE PAK zapewnia jednak, że złożyła już wniosek w tej sprawie.
Zapasy węgla na 20 dni
Ukraina twierdzi, że posiada zapasy węgla, które wystarczą na ok. 2-3 tygodnie. Na wypadek trudności z dostawami rząd nakazał wszystkim elektrowniom cieplnym przestawienie się na spalanie gazu ziemnego. Jak na razie normalnie działają elektrownie jądrowe operatora Energoatom, oraz 60 proc. odnawialnych źródeł energii – reszta nie funkcjonuje z powodu przecięcia linii przesyłowych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.