Przedsiębiorcy zamierzają wesprzeć proces polskiej transformacji energetycznej. Wspólnie wybudują elektrownię jądrową w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, który zapowiedział pełną dekarbonizację do 2030 roku. W ramach nowego przedsięwzięcia ZE PAK zamierza zainwestować w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Początkowo Zygmunt Solorz chciał, by należący do niego Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” zaangażował się w budowę Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Partnerem w tym przedsięwzięciu miała być węgierska grupa MVM. Do realizacji projektu ostatecznie jednak nie doszło, a biznesmen zwrócił oczy na Polskę.
Z energii brudnej do ekologicznej
Właściciel stacji telewizyjnej Polsat podjął decyzję o współpracy z Michałem Sołowowem. Razem mają wybudować elektrownię jądrową w Pątnowie na bazie aktywów ZE PAK. Elektrownia będzie pracowała w oparciu o najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Potrzebujemy taniej i czystej energii, aby móc rozwijać się jako państwo i społeczeństwo. Atom jest czystym i ekologicznym źródłem energii i projekt ten połączył nas z Michałem. Wspólny cel, czyli czysta i konkurencyjna Polska, jest wart podjęcia wyzwania i jestem przekonany, że razem możemy go zrealizować – mówi Zygmunt Solorz.
Wykorzystanie aktywów ZE PAK to naturalne rozwiązanie, od dłuższego czasu zapowiada on bowiem odejście od węgla. Proces ten będzie odbywał się etapami – co kilka lat z eksploatacji wycofywane mają być kolejne bloki opalane węglem brunatnym. Pierwszy z nich ma zakończyć produkcję prądu w 2023 roku, ostatni natomiast w 2030. ZE PAK wybudował największą w Polsce farmę fotowoltaiczną, w planach ma budowę farm wiatrowych na lądzie o mocy 438MW oraz dalszy rozwój infrastruktury wodorowej.
Inwestycja w atom to gigantyczna szansa dla Polski, jej mieszkańców i firm na dostęp do czystej i taniej energii. Polska potrzebuje różnorodnych, ekologicznych źródeł prądu i ciepła, zarówno dla wszystkich odbiorców indywidualnych, jak i dla firm – dodaje Zygmunt Solorz.
Odejście od węgla – szansa i konieczność
Dzięki utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa na bazie części aktywów ZE PAK, przedsięwzięcie ma dużą szansę realizacji. Prace nad elektrownią ułatwi jego umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu. Należący do Michała Sołowowa Synthos wystąpi w tym projekcie w dwóch rolach: jako inwestor i dostawca technologii.
Głęboka dekarbonizacja jest koniecznością i wynika nie tylko z troski o planetę, ale również z realnych potrzeb gospodarki i efektywności kosztowej. Oczywistą odpowiedzią na ten kryzys są technologie atomowe – nowoczesne, ale jednak oparte o sprawdzone w przeszłości rozwiązania. Polska jest hubem produkcyjnym Europy, która wymaga bezemisyjnych i stabilnych źródeł energii. Jeżeli chcemy rozwijać się dalej w szybkim tempie i stawać się coraz zamożniejszym społeczeństwem, ściągać do nas kolejne zagraniczne inwestycje, musimy mieć dostęp do atrakcyjnej cenowo energii – mówi Michał Sołowow.
Pątnów to lokalizacja wskazana w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Wybudowana przez Solorza i Sołowowa elektrownia nie będzie jednak konkurencją w stosunku do inwestycji państwa.
SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną” – mówi Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.
Solorz i Sołowow zamierzają utworzyć wspólne przedsiębiorstwo, prowadzące działalność w obszarze energetyki jądrowej. W szczególności działalność ta ma polegać na budowie jednostek opartych o technologię GEH BWRX-300, bądź innych optymalnych amerykańskich technologii SMR, w celu produkcji energii elektrycznej. Miejscem, w którym strony planują realizować swoją inwestycję w bloki SMR jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.