Włosi zmienili konstytucję, by lepiej chronić środowisko

Roberto Cingolani, minister ds. transformacji ekologicznej, stwierdził, że nowe prawo to mocny i symboliczny akt

Fot. Depositphotos

Ochrona ekosystemów i bioróżnorodności stała się obowiązkiem państwa. Włoski parlament przegłosował poprawkę do konstytucji, która ma zapobiegać dalszej degradacji środowiska naturalnego. Zdaniem ministra ds. transformacji ekologicznej, dla Włoch było to epokowy dzień. 

Włoski parlament ma za sobą przełomowe głosowanie. We wtorek, 8 lutego, deputowani zatwierdzili nowe prawo, zgodnie z którym państwo musi chronić środowisko, bioróżnorodność i naturalne ekosystemy w interesie przyszłych pokoleń. Wprowadzone do konstytucji zmiany stanowią również, że prywatny przemysł i prywatne inicjatywy gospodarcze nie mogą szkodzić zdrowiu i środowisku. Do ustawy zasadniczej wpisano także ochronę zwierząt.

Zielona konstytucja jako inspiracja

Roberto Cingolani, minister ds. transformacji ekologicznej, stwierdził, że nowe prawo to mocny i symboliczny akt, który pozwala Włochom ustanowić „dobrze określone zasady” ochrony planety. Zmiany w ustawie zasadniczej pozytywnie przyjęli też włoscy ekolodzy. Donatella Bianchi, prezeska WWF we Włoszech, nazwała poprawkę do konstytucji ważnym pierwszym krokiem do harmonizacji włoskiego systemu prawnego z zasadami ochrony środowiska opracowanymi na poziomie europejskim i międzynarodowym.

Przeczytaj także: Czym zajmuje się ekologia?

Zdaniem Bianchi bardziej „zielona” konstytucja powinna inspirować przyszłe ustawodawstwo w zakresie ochrony przyrody. Aktywiści podkreślają jednak, że kolejny krok uczynić trzeba już teraz, a jest nim dostosowanie do konstytucji istniejących obecnie przepisów dotyczących kwestii środowiskowych.

Czy nowelizacja faktycznie coś zmieni? Zdania są podzielone. Wielu włoskich dziennikarzy wskazuje na fakt, że część zapisów konstytucji nigdy nie miała przełożenia na realne ustawodawstwo. Ponadto, na przestrzeni ostatnich lat ekolodzy wielokrotnie zarzucali włoskim władzom, że nie robią wystarczająco dużo, aby chronić środowisko.

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version