Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) uruchomiło pod koniec zeszłego roku 8. edycję akcji „Kino za baterie”. Uczniowie krakowskich szkół w zamian za zebrane zużyte baterie otrzymają bilet do kina. Organizatorzy akcji zdradzają Ekobiznes, że w jej dotychczasowych edycjach udało się zebrać w sumie 240 ton baterii.
Nowa edycja akcji „Kino za baterie” wystartowała 15 grudnia ubiegłego roku. Mogą się do niej zgłaszać szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, które mają siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
Uczniowie krakowskich szkół w zamian za zebranie zużytych baterii mogą otrzymać bilety do krakowskich kin (Multikino, Cinema City oraz Kijów). Bilety przyznawane są według następującego przelicznika: 1 bilet do kina za 2 kg oddanych baterii.
Zobacz też: Idea akcji „Kino za baterie”
240 ton baterii, prawie 100 tys. biletów do kina
O celach akcji i jej dotychczasowych efektach opowiada Ekobiznes Piotr Odorczuk, rzecznik krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, organizatora „Kino za baterie”.
Program „Kino za baterie” jest realizowany przez MPO w Krakowie od 2014 roku. Celem programu jest edukacja ekologiczna uczniów z krakowskich placówek oświatowych w zakresie postępowania z zużytymi bateriami, które zawierają wiele szkodliwych substancji, dlatego nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami – mówi Piotr Odorczuk.
Program cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. W poprzedniej edycji, w latach 2014-2021 zebraliśmy łącznie 240 ton zużytych baterii, a uczniowie biorący udział w programie wykorzystali łącznie 94 tysiące biletów do kina – dodaje.
Zainteresowane udziałem w akcji „Kino za baterie” placówki w pierwszej kolejności powinny pobrać i wypełnić Formularz Uczestnictwa. Wypełniony i podpisany przez dyrektora szkoły formularz należy zeskanować i przesłać pocztą elektroniczną (w formacie PDF) na adres: edukacja@mpo.krakow.pl.
MPO zwraca uwagę, że w nowej edycji akcji mogą wziąć udział placówki uczestniczące w poprzedniej. Powinny wówczas na nowo przesłać Formularz Uczestnictwa.
Rzecznik krakowskiego MPO zwraca uwagę w rozmowie z naszą redakcją, że nowa edycja akcji nieco różni się od poprzednich.
Do placówek biorących udział w programie dostarczamy specjalne, wykonane na zamówienie plastikowe pojemniki przeznaczone do zbiórki baterii (w poprzedniej edycji były to kartonowe pudełka), ponadto baterie zbiera razem cała szkoła, a nie poszczególne klasy osobno (tak jak było w poprzedniej edycji – mówi nam Piotr Odorczuk.
Jakich baterii nie zbierać?
W pojemnikach należy gromadzić jedynie zużyte, nieuszkodzone baterie pochodzące z urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Nie można natomiast umieszczać akumulatorów lub baterii o rozmiarach większych niż baterie typu D (R20). Zakaz dotyczy też baterii z telefonów, smartfonów i komputerów przenośnych. Zabronione jest również umieszczanie w pojemnikach baterii uszkodzonych, baterii które były w jakikolwiek sposób przerabiane lub otwierane. Nie wolno także zostawiać baterii, z których wydostają się jakiekolwiek substancje.
Pytany o to, jakie jest zainteresowanie szkół najnowszą edycją akcji, rzecznik krakowskiego MPO zdradza nam, że „mimo okresu świąteczno-noworocznego i nauki zdalnej, do końca grudnia zgłosiło się już 10 szkół”.
Piotr Odorczuk poinformował nas również, że prawdopodobnie wiosną tego roku akcja „Kino za baterie” zostanie rozszerzona również o przedszkola.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.