Naukowcy nazwali drzewo na cześć Leonarda DiCaprio

Drzewo to jest pierwszym nowym gatunkiem rośliny opisanym w 2022 roku

Fot. Depositphotos

Uvariopsis dicaprio – taką nazwę otrzymało nowo odkryte wiecznie zielone drzewo z tropikalnego lasu Ebo w Kamerunie. Dlaczego? Naukowcy chcieli w ten sposób uhonorować Leonarda DiCaprio za jego walkę na rzecz ochrony lasu Ebo przed wyrębem.

Las Ebo to jeden z największych, stosunkowo nietkniętych działalnością człowieka lasów deszczowych w Afryce Środkowej. Jest domem dla unikalnych gatunków flory i fauny, w tym zagrożonych wyginięciem goryli, szympansów i słoni leśnych. Groźba jego wycinki sprawiła, że eksperci z całego świata wystosowali list do kameruńskich władz rozpoczynając kampanię na rzecz ochrony lasu. Problemem zainteresował się Leonardo DiCaprio. Aktor wielokrotnie podejmował temat m.in. w mediach społecznościowych, które śledzą miliony jego fanów. Działania przyniosły efekt – władze Kamerunu wycofały zgodę na wycinkę.

Drzewo Leonarda DiCaprio

W ostatnim czasie naukowcy odkryli w lesie Ebo nowy gatunek drzewa – nieznany nie tylko im, ale także lokalnej ludności. Drzewo to ma ok. 4 m wysokości, liście o długości 15 cm i charakterystyczne, wyrastające z pnia, błyszczące żółto-zielone kwiaty. Jest blisko spokrewnione z drzewem ylang-ylang (Cananga odorata), rosnącym w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i Australii. Naukowcy ustalili, że w lesie Ebo rośnie obecnie zaledwie 50 pojedynczych drzew tego gatunku, co oznacza, że roślina ta jest zagrożona wyginięciem. Powierzchnia zajmowana przez Uvariopsis dicaprio szacowana jest na 4 mkw. km.

Przeczytaj także: Ekologia, czyli…co?

Drzewo to jest pierwszą nową rośliną, która została oficjalnie nazwana przez naukowców w 2022 roku. Botanicy postanowili nazwać ją na cześć Leonarda DiCaprio, w podzięce za jego zaangażowanie w ochronę lasu Ebo. W efekcie drzewo otrzymało naukową nazwę Uvariopsis dicaprio.

Dziś drzewo, wcześniej…pająk

To nie pierwszy raz, gdy nazwisko słynnego aktora pojawiło się w nauce. W 2017 roku Ingi Agnarsson, profesor biologii na University of Vermont, wraz z czterema studentami, opisała 15 nowych pająków. Wszystkie nowo odkryte gatunki należą do rodzaju Spintharus i są znane jako pająki o „uśmiechniętej twarzy” ze względu na przypominające uśmiechniętą twarz wzory na odwłokach. Naukowcy nazwali je m.in. David Attenborough, Barack Obama, Michelle Obama, Leonardo DiCaprio i Bernie Sanders. Pająk słynnego aktora otrzymał naukową nazwę Spintharus leonardodicaprioi. Biolodzy chcieli w ten sposób uhonorować ludzi, którzy ostrzegali przed zmianami klimatycznymi – liderów i artystów, promujących rozsądne podejście do lepszego świata.

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version