Koniec ze sprzedażą owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach? Ministerstwo komentuje

Tego rodzaju rozwiązania zaczną niebawem obowiązywać w poszczególnych krajach UE

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad zmniejszeniem stosowania i zużycia opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania wszelkich produktów. To odpowiedź wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby na interpelację grupy 25 posłów dotyczącą zakazu sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach. Jak pisaliśmy, tego rodzaju przepisy zaczną niedługo obowiązywać we Francji i Hiszpanii.

Pod koniec września grupa 25 posłów (wśród nich m.in. Agnieszka Pomaska, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Aleksandra Gajewska, Cezary Tomczyk, Robert Kropiwnicki, Piotr Borys, czy Franciszek Sterczewski) wystosowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska interpelację w sprawie zakazu sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach.

Posłowie zwrócili się do resortu m.in. z pytaniem, czy prowadzone są prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu. Chodzi szczególnie o uwzględnienie pakowania w plastik owoców i warzyw.

Politycy zwrócili w interpelacji uwagę, że tego rodzaju rozwiązania (przy założeniu, że partia produktu waży poniżej 1,5 kg) zostaną w przyszłym roku wprowadzone we Francji. Z kolei od 2023 roku zaczną obowiązywać w Hiszpanii.

Do zmniejszenia ilości plastiku doprowadzą trzy akty prawne

Na sejmowych stronach opublikowano odpowiedź wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby na interpelację grupy 25 posłów.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są prace nad zmniejszeniem stosowania i zużycia opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania wszelkich produktów – czytamy w odpowiedzi wiceszefa resortu.

W dalszej części pisma Ozdoba podkreśla, że do zmniejszenia stosowania i zużycia opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania produktów w przyszłości przyczynią się trzy akty prawne.

Wiceminister wskazuje tu projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.  Wdraża on dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Druga z regulacji to projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Ten z kolei wprowadza nowe zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Ozdoba wymienił również projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, który wprowadzi wymagania dotyczące systemu kaucyjnego dla wybranych rodzajów opakowań napojów, w tym butelek z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l.

Więcej: Eksperci FPP: system kaucyjny trzeba rozszerzyć o puszkę aluminiową

Minister Klimatu i Środowiska dostrzega problem znacznego zużycia opakowań z tworzyw sztucznych oraz związane z tym negatywne skutki dla środowiska. Dlatego m.in. prowadzone są prace nad aktami prawnymi wymienionymi powyżej – podsumowuje wiceminister klimatu i środowiska.

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version