Fotowoltaika – ile kosztuje?

Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa bardzo wiele czynników. Warto szukać rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika, fot. Depositphotos

Ile kosztuje fotowoltaika? To pytanie zadaje sobie każda osoba rozważająca instalację fotowoltaiczną w swoim domu lub firmie. Nic dziwnego, jest to inwestycja, która nie należy do najtańszych. W dłuższej perspektywie jednak bardzo się opłaca i przynosi korzyści zarówno inwestorowi, jak i środowisku. Daje także większą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo.

Fotowoltaika – od czego zależy koszt?

Ile kosztuje fotowoltaika uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Należą do nich: zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym lub firmie, a także wielkość i położenie dachu. Ważne są też skosy oraz jakość wykorzystanych w poszyciu dachowym materiałów. Kolejną kwestią są: rodzaj instalacji fotowoltaicznej, na którą się zdecydujemy oraz ceny w firmie oferującej usługi instalacji fotowoltaiki. Są to jednak tylko niektóre czynniki wpływające na końcowy koszt instalacji fotowoltaicznej.

Żeby oszacować koszt inwestycji, na początku należy ustalić zapotrzebowanie na energię elektryczną odbiorców, a następnie cel instalacji systemu fotowoltaicznego – mówi dla Ekobiznes.pl Radosław Błoński, Ekspert energetyczny SunSol. – Część inwestorów chce za pomocą instalacji PV jedynie obniżyć swoje rachunki za prąd. Pozostali natomiast chcą je praktycznie zredukować, jedynie do kosztów wartości stałych na fakturze.

Drugim czynnikiem kształtującym cenę jest rodzaj zastosowanych komponentów, a właściwie ich jakość. Na rynku istnieje wielu producentów komponentów dla branży fotowoltaicznej. Niektórzy z

Radosław Błoński, ekspert firmy SunSol

nich produkują swoje sprzęty oparte o najprostsze i jednocześnie najtańsze technologie, które nie zagwarantują długotrwałej i bezawaryjnej pracy systemu. Istnieją natomiast na rynku producenci stawiający na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i produkcję urządzeń, których zadaniem jest bezobsługowa praca przez dziesięciolecia.

Kolejnym czynnikiem jest to, gdzie ta instalacja ma powstać. Zazwyczaj instalacje na gruncie są droższe. Na dachach również istnieje pewien rozstrzał warunkowany poszyciem dachu. Inne konstrukcje bowiem stosuje się na blachodachówkę, inne na karpiówkę, a jeszcze inne na membranę.

Przeczytaj także: Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika, fot. Depositphotos

Fotowoltaika – ile kosztuje i które rozwiązania są najdroższe?

Jeśli zapotrzebowanie na prąd w naszym gospodarstwie domowym lub firmie jest wysokie, to automatycznie cena instalacji też będzie wyższa. Najdroższe są panele fotowoltaiczne z ogniwami monokrystalicznymi oraz te wykonane według najnowszych technologii. Mają one najwyższą sprawność i dają największą moc. Co jeszcze dostajemy, wybierając rozwiązania z najwyższej półki?

Do najdroższych rozwiązań należą te oparte na najnowocześniejszej technologii – mówi Radosław Błoński. – Dla przykładu, w zakresie modułów fotowoltaicznych, wśród bardziej zaawansowanych technologii wymienia się technologię heterozłącza (HJT). Do innych zaawansowanych technologii należą również TOPCon czy Back Contact. Moduły wykonane w oparciu o te technologie są zazwyczaj droższe. Gwarantują jednak większe uzyski energii elektrycznej w całym okresie eksploatacji, nawet przy niesprzyjającej aurze. W całym okresie eksploatacji przyniesie to wymierne korzyści.

Fotowoltaika – ile kosztuje najtańsza opcja?

Warto szukać rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb, ale też możliwości finansowych. W tym celu można porównać proponowane przez różne firmy oferty. Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaicznej należy brać pod uwagę jednak wiele czynników. Warto, żeby niska cena nie była naszym jedynym warunkiem. Ile, według eksperta, kosztuje najtańsza instalacja fotowoltaiczna?

Aby odpowiedzieć na to pytanie założę, że rozważamy system o mocy 10 kWp na połaci skierowanej w kierunku południa, pokrytej blachodachówką, na której nie występują zacieniania – mówi Radosław Błoński. – Dla takich warunków system fotowoltaiczny oparty na średniej jakości sprzęcie, będzie kosztować w okolicach 40 tys. złotych brutto. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się wykonawca, który zaproponuję cenę niższą. Nie zalecam jednak porównywania poszczególnych ofert pod kątem jedynie cenowym, ponieważ niższy nakład początkowy może oznaczać wyższe koszty eksploatacji systemu w przyszłości (serwisy, przeglądy itp.). Ich suma może przekroczyć nakład finansowy na, wydawać by się mogło, droższy ale lepszy jakościowo system.

Przeczytaj także: Fotowoltaika – czy jest opłacalna?

Bardzo ważna jest jakość

Jest szereg kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając firmę, która wykona w naszym domu lub firmie, instalację fotowoltaiczną. Dobry wybór może nam zapewnić efektywną i bezawaryjną pracę naszej instalacji przez długie lata. Na co zwrócić uwagę wybierając firmę, która zainstaluje nam fotowoltaikę?

Instalacja, która jest wykonana w sposób niedbały i niezgodny z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa czy estetyki, wybudowana nawet na najlepszym sprzęcie, nie będzie działać poprawnie. Ważne jest też, aby zwracać uwagę na jakość pracy monterów – zwraca uwagę ekspert SunSol. – Ponadto czytajmy opinie w Internecie i starajmy się korzystać z usług ekip monterskich bezpośrednio należących do firmy, z którą podpisaliśmy umowę. W przypadku wykrytej nieprawidłowości działania systemu wykonanego przez podwykonawcę, może się okazać, że pojawi się zagadnienie, kto ewentualną usterkę ma usunąć – firma sprzedająca czy podwykonawca? Takie spory mogą trwać miesiącami, a największą stratę poniesie inwestor.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Czy tanie rozwiązania są złe, a drogie – zdecydowanie najlepsze?

Jak podkreśla Błoński, ta zasada nie jest regułą. Na każdy projekt należy bowiem patrzyć jednostkowo i dobierać takie rozwiązania, które pozwolą w danych warunkach środowiskowych uzyskać jak najwięcej czystej energii.

Nie zawsze jest tak, że najdroższe produkty będą najlepsze dla inwestora. Inwestycja w komponenty z wyższej półki jest najbardziej uzasadniona w momencie, w którym mamy do czynienia ze skomplikowanym dachem – mówi Radosław Błoński.

Należy jednocześnie pamiętać, że inwestor, który zdecyduje się na zakup własnej instalacji fotowoltaicznej, na swoim domu zamontuje małą elektrownię, która cyklicznie będzie pracować pod napięciem przekraczającym kilkaset volt. Powinien to być wystarczający argument, aby zastanowić się nad mądrym wyborem rozwiązań. Dzisiejsza oszczędność kilkuset złotych na poczet tańszego okablowania czy zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, może kosztować inwestora dziesiątki tysięcy złotych w przyszłości.

Przeczytaj także: Jak wygląda elektromobilność w Polsce?

Co z nieprzewidzianymi kosztami?

Czy po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej powinniśmy obawiać się dodatkowych kosztów? Jak zapewnia Radosław Błoński, nie, o ile audyt energetyczny został przeprowadzony w sposób poprawny i przed podpisaniem umowy sprawdzono wszystkie najważniejsze rzeczy. Należą do nich, m.in.: stan poszycia dachu oraz konstrukcji nośnej, drożność kanałów do przewodów solarnych i dokumentacja dotycząca spraw związanych z zakładem energetycznym. To wszystko może nas uchronić przed dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami.

Przeczytaj także: Czym zajmuje się ekologia? 

 

 

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version