100 tys. gospodarstw domowych zasili kolejna farma wiatrowa finansowana przez PZU

Farma wiatrowa w Białym Borze koło Szczecinka to projekt, w którego finansowanie włączyło się PZU

Farma wiatrowa PZU, oze, wiatraki

Farma wiatrowa PZU

Farma wiatrowa w Białym Borze koło Szczecinka to kolejny projekt z obszaru OZE, który współfinansuje PZU kwotą 50 mln zł. Będzie to jedna z większych tego typu farm w Polsce. Będzie składa się z 42 turbin wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy blisko 145 MW. Zaangażowanie największego polskiego ubezpieczyciela w finansowanie budowy elektrowni wiatrowych osiągnęło już 200 mln zł.

Nowa farma wiatrowa współfinansowana przez PZU, będzie mogła zasilić 100 tys. gospodarstw domowych

Jako największy konglomerat finansowy w tej części Europy chcemy być liderem i promotorem najważniejszej od dziesięcioleci zmiany w polskiej gospodarce, jaką jest transformacja energetyczna.  Inwestycja w Białym Borze to kolejny przykład zaangażowania Grupy PZU w rozwój sektora energii odnawialnej. Tym samym jest to przykład realizacji naszej strategii ESG. Czysta energia wytworzona przez nową farmę wiatrową będzie w stanie zasilić nawet ponad 100 tys. gospodarstw domowych w tej części województwa zachodniopomorskiego – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Rola OZE rośnie w ekspresowym tempie

30,8% – tyle według Agencji Rynku Energii, w styczniu 2022 r. wyniósł udział OZE w łącznej mocy zainstalowanej wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce. Z kolei udział samych elektrowni wiatrowych to ok. 12,7%. Udziały odnawialnych źródeł i wiatru w wyprodukowanej energii wyniosły odpowiednio 22% i 15,8%.

Inwestycja warta 740 mln zł

Inwestycja w Białym Borze warta jest 740 mln zł. Realizowana jest przez Mirova oraz Uriel Renovables. Projekt znajduje się w końcowej fazie konstrukcyjnej. Zainstalowano już wszystkie turbiny.

Przeczytaj także: Dlaczego wodór jest tak istotny dla Polski?

Farma wiatrowa będzie pełnić dwie ważne funkcje. Zapewni ona dostęp do czystej energii dla lokalnej społeczności. Ponadto zapewni lokalnemu samorządowi stały dopływ środków z tytułu podatków. Ze względu na powstanie farmy wiatrowej inwestorzy wybudowali i zmodernizowali fragmenty okolicznej sieci powiatowych i gminnych dróg.

Kto oprócz PZU finansuje nową farmę wiatrową na Bałtyku?

Otóż do PZU w finansowaniu tego projektu dołącza do DNB Bank oraz EKF.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem rozwoju sektora zielonej energetyki w Polsce. Łącząc globalne doświadczenie DNB z lokalną wiedzą naszego polskiego zespołu, staliśmy się jedną z wiodących instytucji finansowych oferujących zarówno finansowanie jak i usługi doradcze dla projektów sektora energetyki odnawialnej na polskim rynku. Zamierzamy dalej aktywnie wspierać rozwój zielonych technologii. Ułatwiając tym dostęp do długoterminowego kapitału, niezbędnego dla dalszego finansowania transformacji polskiego sektora energetycznego mówi Kristi B. Sørensen, dyrektor globalna ds. odnawialnych źródeł energii i infrastruktury w DNB Bank ASA, Norwegia.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie a rozwój elektromobilności

Zaangażowanie Grupy PZU na rzecz rozwoju zielonej energii to ważny element realizacji jej strategii ESG na lata 2021-2024 „Rozwój w równowadze”. W połowie 2021 r. PZU ogłosił współfinansowanie budowy farm wiatrowych na łączną kwotę 150 mln zł. Kolejnych 300 mln zł ulokował w obligacjach ESG.

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version