Odnawialne źródła energii pobiły światowy rekord w 2021 roku

To efekt zwiększonego popytu ne energię elektryczną po pandemii koronawirusa

Fot. Pixabay

W 2021 roku odnawialne źródła energii były odpowiedzialne za 38 proc.  światowej energii elektrycznej. Sam wiatr i słońce wytworzyły rekordowe 10 proc. światowego zapotrzebowania. Niestety, w minionym roku w szybkim tempie wzrosło też wykorzystanie energetyki węglowej. 

W 2021 roku znaczna część światowych gospodarek odbijała się po pandemii koronawirusa. Spowodowało to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak pokazują badania Ember, think tanku zajmującego się klimatem i energią, zdecydowana większość tego zapotrzebowania została zaspokojona przez paliwa kopalne. Udział energetyki węglowej zwiększał się w minionym roku w najszybszym od trzech dekad tempie i wyniósł 9 proc. Najbardziej zużycie węgla wzrosło w krajach azjatyckich, przede wszystkim w Chinach i Indiach. Najprawdopodobniej, jak wskazuje Ember, był to efekt wysokich cen gazu – zużycie tego surowca wzrosło bowiem tylko o 1 proc. na całym świecie.

Odnawialne źródła energii z historycznym rekordem

Są też jednak i dobre wiadomości. W 2021 roku rósł też udział energii odnawialnej i to do rekordowego poziomu. Jak twierdzi Ember, słońce, wiatr i inne czyste źródła wytworzyły w minionym roku 38 proc.  światowej energii elektrycznej. Po raz pierwszy w historii turbiny wiatrowe i panele słoneczne wygenerowały 10 proc. całości.

Przeczytaj także: Europa chce przejść na odnawialne źródła energii

Od 2015 roku, czyli od momentu podpisania Porozumienia Paryskiego, udział energetyki słonecznej i wiatrowej w miksie energetycznym na świecie zwiększył się w sumie dwukrotnie. Niektóre państwa, np. Dania, już dziś uzyskują 50 proc. energii elektrycznej z wiatru i słońca.

Odnawialne źródła energii najszybciej przyjmują się w Holandii, Australii i Wietnamie. W ciągu ostatnich dwóch lat kraje te przeniosły jedną dziesiątą swojego zapotrzebowania na energię elektryczną z paliw kopalnych na źródła ekologiczne. W Wietnamie udział energii słonecznej wzrósł o ponad 300 proc. w ciągu jednego roku.

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version