Zrównoważone rolnictwo w UE może ucierpieć na skutek wojny w Ukrainie. Komisja Europejska nie wyklucza opóźnienia publikacji oczekiwanych w tym tygodniu propozycji dotyczących rolnictwa. Przyczyną jest wojna w Ukrainie i obawy o niedobory żywności. To właśnie z tego względu część państw członkowskich sprzeciwia się wprowadzaniu nowych reform.
- UE przeprowadza reformy wszystkich sektorów, aby stały się bardziej ekologiczne – rolnictwo jest jednym z nich
- wprowadzenie nowych rozwiązań może się jednak opóźnić na skutek wojny w Ukrainie
- zdaniem niektórych ekspertów porzucenie zrównoważonych praktyk rolniczych może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych
Komisja Europejska dąży do rozwoju zrównoważonego rolnictwa w UE poprzez wspólną politykę rolną. To konieczne, rolnictwo odpowiada bowiem za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych. Bruksela wyznaczyła cele, które obejmują zmniejszenie o połowę zużycia chemicznych pestycydów do 2030 r., i opracowuje wiążące przepisy, które mają je urzeczywistnić. W środę KE miała przedstawić dwie nowe propozycje w tym zakresie – chodzi o wiążące cele odtworzenia zdegradowanych ekosystemów oraz bardziej zrównoważonego prawa dotyczącego pestycydów. Wiele wskazuje jednak to, że wprowadzenie tych pomysłów w życie zostanie odroczone.
Zrównoważone rolnictwo w UE zagrożone przez wojnę?
Rosja i Ukraina odpowiadają za ponad 30 proc. światowego handlu pszenicą i ponad 50 proc. handlu olejami słonecznikowymi, nasionami i mączkami. Z krajów tych UE importuje również znaczne ilości paszy dla zwierząt i nawozów. Trwająca już 4. tydzień wojna sprawiła, że ceny części tych produktów znacznie wzrosły, pojawiły się też obawy przed niedoborami. W efekcie, część państw członkowskich sprzeciwiła się wprowadzaniu kolejnych reform w tej chwili. Jak podkreśla francuski minister rolnictwa Julien Denormandie, nikt nie chce rezygnacji ze zmian prowadzących do bardziej zrównoważonego rolnictwa w UE, konieczne jest jednak ich odsunięcie w czasie.
Przeczytaj także: Zrównoważone rolnictwo jest opłacalne, choć nie od razu
Już w piątek jednak, grupa 400 naukowców i ekspertów z sektora spożywczego zaapleowałą, by nie porzucać zrównoważonych praktyk rolniczych. Ich zdaniem przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego, oddaliłoby bowiem UE od osiągnięcia niezawodnego systemu żywnościowego, odpornego na przyszłe wstrząsy. We wspólnym oświadczeniu eksperci wezwali do przejścia na uprawy mniej zależne od nawozów produkowanych przy użyciu rosyjskiego gazu oraz stosowania diety w większym stopniu opartej na roślinach diety. To drugie rozwiązanie miałoby zmniejszyć ilość zboża potrzebnego na paszę dla zwierząt.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.