Zrównoważona mikromobilność – Tier i Nextbike łączą siły

Obie firmy obsługują wspólnie 400 miast z pomocą 250 tys. pojazdów. Tworzą pierwszą w branży multimodalną platformę obejmującą rowery, e-rowery, rowery towarowe, e-skutery i e-motorowery.

Fot. materiały prasowe

Niemiecki operator mikromobilności Tier przejął innego dużego gracza, czyli firmę Nextbike. Berliński start-up nabył 100 proc. udziałów w Nextbike. Wspólnie oba podmioty posiadają obecnie 250 tys. pojazdów, w tym rowery, hulajnogi elektryczne i skutery elektryczne. 

Tier to start-up założony w 2018 roku przez Lawrence’a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina. Jego misją jest zapewnienie najbardziej bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności. Firma ma siedzibę w Berlinie, działa natomiast w ponad 160 miastach w 16 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Od 2020 roku jest neutralna klimatycznie. Dzięki połączeniu sił z Nextbike, Tier zamierza stać się największym i najbardziej zróżnicowanym ofertowo dostawcą mikromobilności w Europie.

Szerokie portfolio 

Nextbike jest operatorem systemów współdzielonych miejskich rowerów od 2004 roku. Wspólnie z pochodzącą z Berlina firmą Tier posiadać będzie ćwierć miliona pojazdów i obsłuży 400 miast. Połączenie rowerów, e-rowerów, rowerów towarowych, e-skuterów i e-motorowerów w swobodnych systemach współdzielenia tworzy pierwszą prawdziwie multimodalną platformę w branży. Ułatwi to użytkownikom wybór pomiędzy różnymi środkami transportu dla każdej trasy bez korzystania z własnego samochodu.

Przejęcie Nextbike to wyjątkowa okazja, aby przenieść bikeshare na wyższy poziom, wyciągnąć więcej ludzi z samochodów i zaoferować najbardziej zrównoważone rozwiązanie mobilności. Zawsze głęboko wierzyłem w transformacyjną moc rowerów w miastach. Wspaniale jest widzieć, jak rynek rowerowy szybko się rozwija – mówi Lawrence Leuschner, dyrektor generalny i współzałożyciel Tier Mobility. 

TIER przejmie udziały od poprzedniego akcjonariusza większościowego Co-Investor Partners, inwestora kapitałowego skoncentrowanego na szybko rozwijających się spółkach w regionie DACH, a także od wszystkich pozostałych akcjonariuszy w ramach transakcji gotówkowej. Wysokość ceny zakupu oraz dalsze szczegóły finansowe transakcji nie zostaną ujawnione.

Przeczytaj także: Ekologiczne podróżowanie

Zrównoważona mikromobilność jako element transportu publicznego

Przejęcie Nextbike jest ostatnim znaczącym krokiem w udanym dla Tier, roku. Firma rozszerzyła swoją obecność na 16 krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie wchodząc na rynek na Węgrzech, w Holandii i Bahrajnie. W październiku Tier ogłosił zamknięcie rundy inwestycyjnej serii D o wartości 200 mln USD. Dotychczas start-up pozyskał łącznie 660 mln USD kapitału własnego i dłużnego.

Od 2004 roku zapewniamy zrównoważoną mobilność setkom tysięcy ludzi każdego dnia i ustanowiliśmy system rowerów publicznych jako element transportu publicznego na całym świecie. Z Tier jesteśmy zjednoczeni w misji, uczynienia miast bardziej przyjaznymi i zrobienia czegoś z korkami, zanieczyszczeniem i hałasem – mówi Leonhard von Harrach, dyrektor generalny Nextbike.

Nextbike również kończy udany rok. Mimo trwającej pandemii koronawirusa firma odnotowała 50 proc. wzrost użytkowania jej rowerów. W sumie w ciągu ostatnich 18 miesięcy Nextbike dostarczył nowe rowery 60 projektom w 17 krajach. Najważniejszy z nich to zwiększenie floty KVB, operatora komunikacji w Kolonii, o 3 tys. rowerów, a także rozbudowa sieci w Budapeszcie, Bilbao i Göteborgu oraz wejście na rynek we Włoszech i Czarnogórze. We wrześniu miasto Wiedeń przyznało Nextbike kontrakt na realizację nowego WienMobil Rad z ponad 3 tys. rowerów.

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version