Warszawa zwycięzcą w „Rankingu Elektromobilnych Miast”, przygotowanym przez think-tank Polityka Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Tuż za stolicą uplasowały się Katowice, zaś na trzecim miejscu znalazły się ex aequo Łódź i Rzeszów.
W „Rankingu Elektromobilnych Miast” – jak informuje Polityka Insight – sprawdzono, które z 50 największych polskich miast przodują w elektryfikacji transportu. Przeanalizowano zarówno miejskie działania strategiczne jak i infrastrukturalne, wyodrębniając na potrzeby zestawienia trzy obszary, w których samorządy tworzą pole dla rozwoju elektromobilności. Chodzi o transport indywidualny, transport zbiorowy i politykę miejską.
Przeczytaj także: Elektromobilność – czym jest i jak się rozwija w Polsce?
Liderem rankingu okazała się Warszawa, która zdobyła 73 punkty na 100 możliwych. Tuż za stolicą znalazły się jednak Katowice, które uzyskały 71 punktów. Podium zamykają ex aequo Łódź oraz Rzeszów z 55 punktami.
Radości z drugiego miejsca nie kryje prezydent Katowic Marcin Krupa.
Bardzo cieszę się z tak dobrego wyniku Katowic w tym rankingu, który tylko potwierdza, że działania miasta na rzecz elektromobilności, zrównoważonego transportu i walki o czyste powietrze przynoszą wymierne efekty. Jako pierwsze polskie miasto spełniliśmy zobowiązania wynikające z ustawy o elektromobilności – mamy blisko 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych i wciąż rozwijamy naszą infrastrukturę. Mamy najbardziej rozbudowaną sieć połączeń tramwajowych, inwestujemy w zakup elektrycznych autobusów i samochodów do wykonywania zadań publicznych. W mieście działa także car-sharing samochodów zasilanych prądem oraz sieć elektrycznych skuterów i hulajnóg – podkreśla Krupa w komunikacie prasowym wydanym przez miasto.
Co ciekawe, liderzy rankingu nie zwyciężyli w żadnej ze składającej się na zestawienie kategorii: „ułatwienia dla transportu indywidualnego”, „rozwiązania dla transportu zbiorowego” i „polityka miejska”.
Kielce, Szczecin Kraków zwycięzcami w poszczególnych kategoriach
W pierwszej z kategorii wygrały Kielce, wyprzedzając Szczecin i Jelenią Górę. Szczecin zwyciężył natomiast w kategorii „polityka miejska”, wygrywając z drugą w zestawieniu Jelenią Górą i zamykającą podium Zieloną Górą.
Z kolei w kategorii „rozwiązania dla transportu zbiorowego” wygrał Kraków, wyprzedzając Zabrze. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo Warszawa i Łódź.
Twórcy rankingu analizowali również działania miast na rzecz jakości powietrza. Tu zwycięzcą okazał się Wrocław, który uzyskał 90 punktów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.