Ponad 100 – tyle zgłoszeń napłynęło w drugiej edycji programu Toyota Startup Accelerator. Jurorzy wybrali 10 finalistów, którzy wezmą udział w intensywnym szkoleniu biznesowym, rozwijającym ich potencjał. Najlepsi z nich otrzymają od Toyoty finansowanie na wdrożenia i rozwój swoich pomysłów.
Toyota Startup Accelerator koncentruje się na obszarach szeroko dostępnej mobilności, neutralności klimatycznej i gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to efekt współpracy Toyota Motor Europe i uczelni ISDI Digital Business School w Madrycie. Placówka ta od lat prowadzi własny program wspierania start-upów ISDI Accelerator.
100 uczestników z 42 krajów
Program ten powstał, aby wraz z młodymi zespołami przedsiębiorców i inżynierów znaleźć innowacyjne rozwiązania jednych z największych wyzwań współczesnego świata. Do programu, w którym mogą wziąć udział startupy z całej Europy i sąsiednich państw, zgłosiło się ponad 100 uczestników z 42 krajów.
Przeczytaj też: Toyota powołała fundusz na rzecz walki z ocieplaniem klimatu
Jury złożone ze specjalistów branżowych oraz kadry zarządzającej i ekspertów Toyota Motor Europe i ISDI Digital Business School, wyłoniło 10 finalistów o wysokim potencjale rozwoju. Start-upy te mają dobrze opracowane strategie, które tworzą odpowiedni fundament dla realizacji prototypów i programów pilotażowych przy wsparciu Toyoty. W następnym kroku finaliści wezmą udział w intensywnym szkoleniu biznesowym, a następnie jury wybierze spośród nich pięciu laureatów, którzy otrzymają fundusze na wdrożenie swoich projektów.
Finaliści programu Toyota Startup Accelerator
Hiszpańska firma Sideways buduje floty autonomicznych pojazdów poruszających się po wnętrzach, aby radykalnie zwiększyć wydajność transportu w dużych obiektach. Biel Glasses z Hiszpanii opracowuje inteligentne okulary, które poprawią mobilność osób niedowidzących. Revolve Wheel z Niemiec wprowadził na rynek innowacyjny, napędzany ręcznie wózek inwalidzki, który po złożeniu przybiera postać lekkiej, zgrabnej walizki. Francuski HySiLabs opracował innowacyjny płynny nośnik wodoru o nazwie HydroSil, który ułatwia bezpieczne magazynowanie i transport tego gazu.
Innowacyjny start-up PurCity z Danii stworzył technologię, która pozwoli zamienić budynki w wielkoskalowe oczyszczacze powietrza. CargaTuCoche z Hiszpanii proponuje cyfrową platformę dla domowej ładowarki samochodów elektrycznych, która umożliwia współdzielenie punktów ładowania z innymi osobami.
Recykling w roli głównej
Breeze Technologies z Niemiec produkuje nowoczesne czujniki jakości powietrza, a pochodzące z nich dane poddaje zaawansowanym analizom. Microwave Solutions GmbH (Szwajcaria) to innowacyjny pomysł na gospodarkę obiegu zamkniętego. Technologia tej firmy pozwala na recycling tworzyw sztucznych, gumy i materiałów zawierających węgiel w zaawansowane, poszukiwane na rynku materiały, takie jak grafen.
Drugi start-up ze Szwajcarii, DePoly SA, również zajmuje się recyclingiem. Jego rozwiązanie służy do przetwarzania plastiku przy pomocy prostej, zrównoważonej metody opartej na przyjaznych dla środowiska substancji chemicznych. Rumuńska firma Tresoil opracowała system produkcji wodoru z plastiku i zużytych opon, aby wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej w Europie i jednocześnie rozwiązać problem szkodliwych odpadów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.