2022 rok w Łodzi zapowiada się zielono – przekonują przedstawiciele władz miasta. W planach jest m.in. powiększanie lasów, tworzenie nowych parków, czy likwidacja tzw. „kopciuchów”.
Pierwsze efekty zazielenienia Łodzi pojawić się mają wiosną. Dojdzie wówczas do modernizacji placu Dąbrowskiego.
Przygotujemy projekt i zaczniemy metamorfozę placu Dąbrowskiego. Tutaj również zdemontujemy część płyt granitowych, a na ich miejscu posadzimy rośliny, m.in. trawy, krzewy i drzewa. Potem weźmiemy na warsztat rejon „Stajni Jednorożców”, czyli skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z trasą WZ. Tam również przestrzeń może być dużo bardziej przyjazna mieszkańcom i poprawiać mikroklimat – zapowiada Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu, cytowany w komunikacie Urzędu Miasta Łodzi.
Przeczytaj także: Ekologia – co to?
Będą nowe parki
W komunikacie przypomniano, że w ubiegłym roku w Łodzi rozpoczęła się realizacja wieloletniego programu zalesiania. Pierwsze nowe hektary lasu zostały posadzone w Laskowicach. Las jest sadzony na dawnych terenach rolniczych, ziemia najpierw została zaorana, a potem umieszczono w niej tysiące sadzonek. W tym roku to samo stanie się z kolejnymi 10 hektarami terenu.
W 2022 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, rozrosnąć ma się parkowa część Łodzi. Nowe parki pojawią się na Sikawie oraz przy ul. Ustronnej. Rozpocznie się też urządzanie utworzonych w ostatnim czasie sześciu parków leśnych, których łączna powierzchnia to 61 hektarów. Przybędzie tam alejek spacerowych, ławek, koszy na śmieci, a miejscami także oświetlenia.
Większe dotacje na likwidację „kopciuchów”
W tym roku miasto planuje skupić się również na likwidacji tzw. kopciuchów. Od 3 stycznia można składać wnioski na wymianę kotłów grzewczych z miejską dotacją. Chcąc przyspieszyć tempo likwidacji kopciuchów, Łódź zwiększyła wysokość dofinansowania inwestycji do 90 proc. kosztów – maksymalnie 9 tys. zł w przypadku wniosków indywidualnych oraz maksymalnie 50 tys. zł dla całych budynków wielorodzinnych.
Miasto pośredniczy także w programie „Czyste powietrze”. W tym roku planowane jest zwiększenie liczby punktów doradztwa dotyczącego tego programu.
W 2022 roku Łódź rozpocznie również przygotowania do zdobycia dofinansowania na ekologiczne działania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że są to zaplanowane na najbliższe lata ogromne fundusze na zadania z zakresu ekologii. Ich efektem ma być osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Ponadto, w pierwszym kwartale tego roku w Łodzi planowane jest pierwsze ogólnopolskie spotkanie dotyczące spraw klimatu i przeciwdziałania skutkom jego zmian.
Zobacz też: Politechnika Łódzka zajmie się zielonymi technologiami
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.