Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożenia spowodowanego przez zmiany klimatu. 82 proc. ankietowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny twierdzi, że zmiana ta wpływa na ich życie codzienne. Znaczna część badanych opowiada się za wprowadzeniem przez rząd surowych regulacji prawnych, które wymuszą proekologiczne zachowania obywateli. Jednocześnie większość nie wierzy, że polskim władzom uda się radykalnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2050 roku.
Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził 4. edycję ankiety dotyczącej klimatu. Jej celem było dokładne zbadanie odczuć obywateli w kwestii zmiany klimatu. Jaki jest wynik? Okazuje się, że świadomość zmian klimatycznych jest wśród Polaków coraz większa. 81 proc. ankietowanych uważa, że przeciwdziałanie tym zmianom, a także jej skutkom, jest największym wyzwaniem w XXI wieku.
Zdaniem zdecydowanej większości Polaków (82 proc.) zmiana klimatu wpływa na ich życie codzienne. Wpływ ten odczuwa zarówno młodsze (84 proc), jak i starsze pokolenie (86 proc.). Podobny pogląd wyrażają także respondenci we wszystkich kategoriach społeczno-ekonomicznych. Odsetek wynosi 82 proc. w przypadku osób o wysokich dochodach i 81 proc. w przypadku osób o niskich dochodach.
Pesymistyczni Polacy
Polacy raczej pesymistycznie postrzegają zdolność swojego kraju do szybkiego poddania się zielonej transformacji. 52 proc. ankietowanych uważa, że Polsce nie uda się radykalnie zmniejszyć emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Pesymizm ten podziela 54 proc. respondentów w wieku 15–29 lat oraz 57 proc. badanych w wieku 65 lat i starszych. Co ciekawe, w możliwości władz w tym zakresie wierzą bardziej ludzie nieposiadający dzieci. 55 proc. polskich respondentów mających dzieci w wieku poniżej 18 lat uważa, że ich krajowi uda się ograniczyć emisje CO2. Wśród respondentów niemających dzieci w tym przedziale wiekowym odsetek ten jest mniejszy i wynosi 45 proc.
Więcej: 3/4 Polaków obawia się globalnego ocieplenia
Polacy są gotowi na radykalne kroki zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. 64 proc. ankietowanych przez EBI opowiada się za wprowadzeniem przez rząd bardziej rygorystycznych środków, które wymuszą zmiany w zachowaniu obywateli.
Europejczycy oczekują od władz publicznych bardziej rygorystycznych środków i narzędzi, które pomogą im w walce ze zmianą klimatu. W przededniu COP26 te opinie obywateli są wyraźnym sygnałem do wzmożenia naszych wysiłków i przyspieszenia zielonej transformacji. Rolą EBI jako banku klimatycznego Unii Europejskiej jest finansowanie projektów w dziedzinie czystej energii, oszczędności energii, rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności oraz innowacji, które pomogą ograniczyć wzrost temperatury do poziomu 1,5°C lub niższego – mówi Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI.
Jednocześnie tylko 11 proc. Polaków uważa, że globalne ocieplenie nie jest skutkiem działalności człowieka. Pogląd ten podziela 13 proc. mężczyzn, ale tylko 8 proc. kobiet.
Murem za OZE
58 proc. Polaków uważa, że ich kraj powinien w większym stopniu polegać na odnawialnych źródłach energii, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Pogląd ten podziela aż 63 proc. wszystkich Europejczyków. W Polsce OZE znacznie częściej popierają kobiety (62 proc.) niż mężczyźni (54 proc.). Aprobata dla energii odnawialnej jest jednakowa we wszystkich grupach wiekowych. Dalszy rozwój w tej dziedzinie poparłoby 57 proc. osób o niższych dochodach i 60 proc. osób o wyższych dochodach.
Na drugim miejscu znajduje się energia jądrowa, którą popiera 16 proc. Polaków. Wynik ten jest o cztery punkty procentowe wyższy od średniej europejskiej. Wyraźne jest zróżnicowanie w zależności od płci: energię jądrową popiera 24 proc. mężczyzn i 8 proc. kobiet. Poparcie dla rozwoju w dziedzinie energii jądrowej jest również większe wśród osób o wyższych dochodach (20 proc.) w porównaniu z osobami o niższych dochodach (13 proc.).
16 proc. Polaków opowiada się za oszczędzaniem energii, a tylko 7 proc. chce zwiększenia roli gazu ziemnego. W kwestii oszczędzania energii również zauważalne jest zróżnicowanie w zależności od płci. Znacznie bardziej skłonne do tego, aby wspierać takie działania są kobiety (20 proc.) niż mężczyźni (12 proc.).
Polacy w większości (63 proc.) poparliby wprowadzenie podatku od produktów i usług, które najmocniej przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Opowiadają się również za wprowadzeniem minimalnej 5-letniej gwarancji na każdy produkt elektryczny lub elektroniczny oraz za zastąpieniem lotów na krótkich dystansach szybkimi, niskoemisyjnymi pociągami we współpracy z sąsiednimi krajami.
Przeczytaj także: Elektromobilność – czym jest i jak się rozwija w Polsce?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.