„Zgłoś, czym ogrzewasz” – tak nazywa się nowa kampania informacyjna stolicy. Przypomina ona o konieczności złożenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji o używanym źródle ciepła. My z kolei przypominamy, kto ma taki obowiązek.
Uruchomioną 1 lipca br. Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB) wprowadziła nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw z października 2020 roku.
O używanym źródle ciepła muszą poinformować wszyscy właściciele i zarządcy budynków lub lokali, którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ostateczny termin na wypełnienie tego obowiązku mija 1 lipca 2022 roku. W przypadku nowo powstałych obiektów czas mija jednak znacznie szybciej, bo już 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania.
Przeczytaj także: Czym jest ekologia?
„Zgłoś, czym ogrzewasz” – do wyboru dwie opcje
O konieczności złożenia deklaracji do CEEB przypomina Warszawa w uruchomionej właśnie kampanii informacyjnej „Zgłoś, czym ogrzewasz”. Deklarację – jak przypomina miasto – można złożyć na dwa sposoby. Za pomocą formularza online na stronie www.zone.gunb.gov.pl, bądź w tradycyjnej formie papierowej.
W przypadku pierwszej opcji konieczne jest użycie Profilu Zaufanego lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Z kolei deklarację w formie papierowej można dostarczyć osobiście we właściwym urzędzie dzielnicy, bądź przesłać pocztą.
Uruchomienie CEEB ma na celu pomoc w zlokalizowaniu, a następnie w wymianie zatruwających powietrze przestarzałych pieców i kotłów, czyli tzw. „kopciuchów”.
Po 4 miesiącach prawie 400 tys. zgłoszeń
Z informacji przekazanych redakcji Ekobiznes.pl przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika, że do końca października napłynęło 385 106 deklaracji, z czego zdecydowana większość, bo aż 368 tys., dotyczy budynków mieszkalnych.
Zobacz też: Ile zgłoszeń napłynęło do CEEB w październiku?
Pod koniec września – jak podał nam Urząd – zgłoszeń było 288 146. To oznacza, że w ciągu miesiąca przybyło niespełna 100 tys. deklaracji.
W sumie ewidencja obejmuje ok. 5 mln domów, bloków czy kamienic w całej Polsce. Za brak złożenia deklaracji lub wypełnienie jej niezgodnie z prawdą grozi kara, w maksymalnej wysokości 5 tys. zł.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.