Kolejna farma fotowoltaiczna Taurona już wkrótce zacznie działać. W elektrowni słonecznej w gminie Choszczno, w województwie zachodniopomorskim, właśnie zakończyły się prace budowlane. Po uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów farma Choszczno II o mocy 8 MW zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 3,5 tys. gospodarstw domowych. To trzecia i jednocześnie największa farma fotowoltaiczna w Grupie Tauron.
Blisko trzy lata temu Tauron przyjął strategię rozwoju Zielony Zwrot, zakładającą znaczące inwestycje w obszarze OZE. Do 2025 roku grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
Rozbudowa zielonych mocy wytwórczych stanowi priorytet rozwojowy Grupy Tauron. To właśnie elektrownie fotowoltaiczne, obok lądowej energetyki wiatrowej, a w przyszłości także offshore, wyznaczają nasze kierunki strategiczne w obszarze transformacji miksu energetycznego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia – Aktualnie dysponujemy trzema farmami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW, a w najbliższym czasie rozpoczniemy budowę kolejnej farmy, tym razem na Śląsku.
Słoneczne megawaty Taurona
Elektrownia fotowoltaiczna Choszczno II zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim. To druga tego typu instalacja w tym miejscu. W lutym zeszłego roku Tauron oddał bowiem do użytku elektrownię Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.
Za realizację farmy fotowoltaicznej Choszczno II odpowiedzialna jest spółka Tauron Zielona Energia, rozwijająca w grupie odnawialne źródła energii. Spółka odpowiada za dewelopment, akwizycje oraz nadzór inwestycyjny projektów farm fotowoltaicznych oraz lądowych farm wiatrowych.
Najnowsza inwestycja składa się z ponad 17 tys. modułów i ma powierzchnię 13 ha. Wyprodukowana w tym miejscu energia zaspokoi potrzeby około 3,5 tys. klientów. Łącznie na elektrownię Choszczno II składa się osiem mniejszych instalacji pod nazwą Stradzewo 7-14, każda o mocy 1 MW. Prace budowlane trwały od lutego do połowy grudnia 2021 roku, zaś budżet projektu wyniósł 20,8 mln zł.
Koniec budowy, czas na certyfikaty
W trakcie budowy farmy ułożono ponad 100 km kabli, w tym około 80 km kabli prądu stałego, łączącego inwertery z panelami, około 4,5 km kabli prądu zmiennego, łączącego stacje transformatorowe z inwerterami, a także około 20 km kabli średniego napięcia, pozwalających wyprowadzić wyprodukowaną energię z instalacji do sieci. Dodatkowo do budowy konstrukcji stalowych pod moduły fotowoltaiczne zużyto około 250 ton materiału. Po zakończeniu prac oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikatów, farmę będzie eksploatowała spółka Tauron Ekoenergia – wyjaśnia Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia.
Pod koniec 2020 roku Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron – Tauron PV. Program ten zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 150 MW.
Przeczytaj także: Świetne efekty funkcjonowania farmy fotowoltaicznej Taurona
W lutym 2021 roku Tauron uruchomił natomiast farmę fotowoltaiczną Choszczno I. Farma ta, o mocy 6 MW, zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. Składa się na nią ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.