Sejmik Województwa Mazowieckiego miał zajać się Uchwałą Antysmogową, w której zapisano zakaz spalania węgla w Warszawie od października 2023 roku. Miał, ale się nie zajął, odkładając projekt na kolejną sesję Sejmiku. Zdaniem twórców projektu uchwały, przyjęcie nowelizacji przepisów z jednej strony wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w Warszawie i okolicach, z drugiej strony daje nadzieję na uniezależnienie się od węgla z Rosji. Zakaz spalania węgla w Warszawie poparło ponad 10 tysięcy obywateli.
Zakaz spalania węgla w Warszawie jeszcze w lutym 2020 roku zapowiedział Prezydent Rafał Trzaskowski, a obywatelskie petycje domagające się jak najszybszego wprowadzenia zakazu podpisało ponad 10 tysięcy obywateli. W lutym 2022 roku Prezydent Warszawy przesłał do Marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika, wniosek o wdrożenie od IV kwartału 2023 roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania. Stanowisko Prezydenta poparła również Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.
Zakaz spalania węgla w Warszawie od przyszłego roku
W projekcie uchwały zapisano zakaz spalania węgla w Warszawie od 1 października 2023 r. i w „obwarzanku” warszawskim od 1.01.2028 r. Według danych GUS w 2020 r. sprowadzono z Rosji 9.4 mln ton węgla. Szacunki mówią, że około 50 proc. węgla spalanego w polskich domach pochodzi z Federacji Rosyjskiej. Przyjęcie ograniczeń spalania węgla w gospodarstwach domowych doprowadzi więc do większego uniezależnienia się od importowanego ze wschodu paliwa. Natomiast według zapowiedzi rządu gaz do ogrzewania domów już tej zimy dostarczany będzie do Polski rurociągiem Baltic Pipe z Norwegii i okrętami z gazem skroplonym. Wygasający jesienią kontrakt z Federacją Rosyjską nie zostanie odnowiony.
Przeczytaj także: Likwidacja kopciuchów – PAS krytykuje, Warszawa odpowiada
W ostatnich miesiącach ceny paliw odnotowały wysokie wzrosty. Według badań zleconych przez PAS w styczniu 2022 wzrost cen węgla wyniósł 60 proc. (rok do roku, średnia cena 1407 zł)). Obecnie na Mazowszu węgiel jest jeszcze droższy. W składach w Warszawie ceny dochodzą do 2200 zł, a w Ostrołęce cena waha się pomiędzy 1950 a 2200 zł. Sprzedawcy spodziewają się dalszego wzrostu cen. Rezygnacja ze spalania węglem ma zatem sens nie tylko ze względu na ochronę powietrza, ale także ze względów ekonomicznych. Korzystanie z tego paliwa już teraz jest nieopłacalne.
Warszawa wciąż może palić węglem
Niestety, procedowanie uchwały zostało zrzucone z porządku obrad marcowego posiedzenia Sejmiku Mazowieckiego. Radni przełożyli ten punkt na kolejną sesję Sejmiku, która odbędzie się 26 kwietnia.
Liczymy na to, że uchwała zostanie przyjęta jak najszybciej, czyli – miejmy nadzieję – na następnej sesji sejmiku. To nie jest czas na kolejne rozważania i kolejne dopasowywanie tej uchwały, ponieważ proces konsultacji trwa już od lata ubiegłego roku. Jest więc ona bardzo długo konsultowana – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Tymczasem jakość powietrza w Warszawie pozostawia wiele do życzenia. We wtorek, 22 marca, w rankingu Air Quality Index stolica Polski znajdowała się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast świata. W niechlubnej pierwszej piątce znalazły się także inne polskie miasta: Kraków, Wrocław i Poznań.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.