Niecodzienny widok na dachu jednej z poznańskich Żabek. Niedawno pojawiła się tam składająca się z 12 uli pasieka. Dbając o pszczoły, Żabka wspiera rozwój roślinności pochłaniającej CO₂ i poprawia jakość życia mieszkańców.
Miejska pasieka stanęła na dachu biurowca przy ul. Stanisława Matyi 8 w Poznaniu, będącego siedzibą Żabki.
W „żabkowych” ulach zamieszkuje 12 pszczelich rodzin, liczących w sumie około 600 tys. pszczół. Są to pszczoły miodne, nieagresywne. Opiekuje się nimi firma Pszczelarium, od lat prowadząca wiele podobnych pasiek miejskich.
Według szacunków, w przyszłym roku z każdego „żabkoula” powinno powstać ok. 20 kg miodu.
W ostatnim czasie domki dla pszczół zostały zabezpieczone na okres zimowy. Dodatkowo na dachu zasadzono rośliny przyjazne owadom (w okolicy uli stanęły donice z wrzosami).
Na ratunek pszczołom
Naukowcy przestrzegają, że jeśli wymrą pszczoły (wymierają osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki i gady), to zaledwie cztery lata później wyginą także ludzie. Miejskie pasieki mogą więc uratować populację tych owadów.
Eksperci podkreślają również, że miejskie pszczoły dają nawet dwa razy więcej miodu, niż te żyjące na wsi. To efekt tego, że w miejskich parkach, ogrodach botanicznych, ogródkach czy na balkonach sadzi się wiele zróżnicowanych miododajnych roślin. Ponadto w miastach nie stosuje się pestycydów, a temperatury są wyższe, co sprzyja rozwojowi i zimowaniu pszczół. Warto podkreślić, że miejskie pasieki można znaleźć w najbardziej zatłoczonych metropoliach świata. Obecne są m. in. na dachach londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Warto podkreślić, że miejskie pasieki można znaleźć w najbardziej zatłoczonych metropoliach świata. Obecne są m.in. na dachach londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, paryskiej Opery Garnier czy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.