Komisja Europejska zamierza znacząco ograniczyć zużycie energii w budynkach już w perspektywie obecnej dekady. Propozycja KE zakłada, że wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku na terenie Unii Europejskiej, będą musiały spełniać warunek zeroemisyjności.
Warto podkreślić, że sektor budownictwa to największy konsument energii w Unii Europejskiej. Zużywa aż 40 proc. energii. Przekłada się to na 36 proc. emisji CO2 generowanych na terenie UE.
Komisja Europejska chce znacząco ograniczyć zużycie energii i to już w perspektywie obecnej dekady. Ogłosiła to w środę Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii, która zaprezentowała pakiet regulacji dotyczących efektywności energetycznej.
Simson zwracała uwagę, że większość budynków mieszczących się na terenie Unii Europejskiej jest zasilana paliwami kopalnymi. 85 proc. z nich będzie stało w 2050 roku, czyli w czasie, gdy Europa ma być neutralna klimatycznie.
Przeczytaj także: Co to jest fotowoltaika?
Budynki zeroemisyjne za niecałe 10 lat?
Komisja Europejska proponuje, by powstające od 2030 roku na terenie UE budynki musiały spełniać warunek zeroemisyjności.
Jeszcze szybciej ten warunek ma zostać wprowadzony w przypadku inwestycji w budynki należące do sektora publicznego. W tym wypadku nowe obiekty użyteczności publicznej będą musiały charakteryzować się zeroemisyjnością już od 2027 roku, czyli de facto za pięć lat.
Komisja zwraca uwagę, że uzyskanie zeroemisyjności w nowych budynkach będzie wymagać zastosowania w nich odnawialnych źródeł energii.
Co z istniejącymi budynkami?
Ale propozycje KE nie koncentrują się jedynie na nowych budynkach. W tych istniejących miałyby zostać podniesione standardy efektywności energetycznej. Komisja chce, by poziom efektywności G dla przynajmniej 15 proc. budynków, które charakteryzują się najniższym stopniem efektywności energetycznej, został podniesiony do poziomu F.
W przypadku budynków niemieszkalnych standard ten ma zostać spełniony do 2027 roku. Z kolei dla budynków mieszkalnych datą graniczną jest 2030 rok.
Celem przedstawionych przez Brukselę jest zmniejszenie emisyjności w budownictwie, a także redukcja skali ubóstwa energetycznego. Warunkiem ich przyjęcia jest poparcie innych instytucji Unii Europejskiej.
Zobacz też: Budownictwo niskoemisyjne w branży magazynowej
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.