Urząd Miejski w Białymstoku w ramach akcji „Z sercem do nakrętek” kupił 30 pojemników do zbierania plastikowych nakrętek, które niebawem trafią do wybranych szkół. Celem akcji jest m.in. promowanie wśród młodzieży szkolnej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, jak również pomoc potrzebującym.
Wybór szkół w których pojawią się czerwone pojemniki w kształcie serca do zbierania plastikowych nakrętek, odbędzie się na podstawie analizy formularzy i liczby otrzymanych punktów za:
- dotychczasowe angażowanie się w akcje ekologiczne organizowane przez miasto (udział w zbiórce baterii, szkolne łąki kwietne, Czysty Białystok, Ratujmy Kasztany, Program Ochrony Płazów, udział w festynach edukacyjnych itp.);
- udział w akcjach proekologicznych organizowanych przez inne podmioty;
- organizację własnych inicjatyw związanych z ekologią;
- liczbę uczniów uczących się w danej placówce.
Suma zdobytych punktów zadecyduje o tym, która placówka otrzyma kosz na nakrętki. Zainteresowane udziałem w akcji „Z sercem do nakrętek” szkoły mają niewiele czasu na zgłoszenie. Termin mija bowiem 30 grudnia br.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Sama realizacja projektu rozpocznie się natomiast 1 lutego przyszłego roku. Pojemniki zostaną przekazane szkołom na zasadzie użyczenia na rok. Następnie, wszystkie placówki złożą sprawozdanie, w którym będą musiały podać na jaki cel zostały przekazane nakrętki, z jaką organizacją zostało zawarte porozumienie i jaką liczbę nakrętek udało się zebrać.
Cele akcji
Celem akcji „Z sercem do nakrętek” jest promowanie wśród młodzieży szkolnej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. Akcja ma również propagować zachowania prospołeczne i uwrażliwienie na drugiego człowieka. Dzięki zebranym nakrętkom można bowiem pomóc osobom potrzebującym sfinansowania leczenia lub artykułów medycznych.
Miasto prezentuje wyliczenia, z których wynika, że że kilogram plastikowych nakrętek po napojach to średnio ok. 70 groszy. Tymczasem zakup profesjonalnego wózka elektrycznego to koszt ok. 7,5 tys. zł, a zatem równowartość 11 ton nakrętek.
W przyszłości Białystok planuje zakup kolejnych pojemników, aby każda jednostka edukacyjna w mieście miała swój własny kosz i mogła przystąpić do projektu.
Zobacz też: Centrum ElektroEkologii po miesiącu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.