Konsumenci w największych gospodarkach Azji Południowo-Wschodniej coraz częściej przestawiają się na produkty ekologiczne. Dlaczego? Podstawową przyczyną jest obawa, że zmiany klimatyczne wpłyną na życie młodych ludzi.
United Overseas Bank (UOB) to singapurska grupa finansową i trzeci co do wielkości bank w Azji Południowo-Wschodniej. Przeprowadzone przez niego badania pokazują, że mieszkańcy regionu są coraz bardziej skłonni do przechodzenia na zrównoważoną konsumpcję. 58 proc. respondentów stwierdziła, że ochrona przyszłości dla wschodzących pokoleń była kluczowym powodem, by wydawać więcej na zrównoważone produkty. To duży skok w stosunku do roku 2020. Wówczas wierzyło w to tylko 42 proc. mieszkańców regionu.
Pokolenie Z najbardziej świadome
Grupa wiekowa, która najczęściej kupuje zrównoważone produkty z myślą o przyszłych pokoleniach, to millenialsi. 61 proc. z nich to osoby w wieku od 24 do 39 lat z pięciu kluczowych rynków Azji Południowo-Wschodniej: Singapuru, Indonezji, Malezji, Tajlandii i Wietnamu. Oznacza to wzrost z 41 proc. w stosunku do zeszłego roku.
Przeczytaj także: Azja Południowo-Wschodnia na wojnie z plastikiem
Jednak największa zmiana nastawienia do zrównoważonej konsumpcji zachodzi w młodszej grupie wiekowej. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 23 lat, znanych jako Pokolenie Z, jest zmotywowana do kupowania zrównoważonych produktów, aby zapewnić swoim dzieciom lepszą przyszłość. To skok z zaledwie 7 proc. w 2020 roku.
Kto natomiast najmniej przejmuje się przyszłymi pokoleniami? Niestety, do grupy tej zaliczają się osoby urodzone w latach 1946-1964, podczas wyżu demograficznego po II wojnie światowej.
Apetyt na zielone finansowanie
Skąd ta zmiana w krajach, które do tej pory nie słynęły z przywiązania do ekologii? Zdaniem autorów badania wynika ona z rosnącego poziomu zamożności – młodzi ludzie po prostu mogą sobie pozwolić na droższe ekologiczne produkty.
United Overseas Bank przypuszcza także, że może to być pokłosie pandemii koronawirusa. Doprowadziła ona do wzrostu zaniepokojenia kwestiami środowiskowymi i społecznymi – nie tylko w Europie, ale też właśnie w Azji Południowo-Wschodniej. W październiku 2021 roku badanie regionalne wykazało, że ludzie w krajach bardziej narażonych na wpływ klimatu, takich jak Filipiny i Indonezja, są bardziej skłonni do dbania o takie kwestie, jak ochrona środowiska i prawa człowieka.
United Overseas Bank zauważył, że zainteresowanie produktami zrównoważonego finansowania wzrosło sześciokrotnie od czasu, gdy bank wprowadził ekologiczne produkty inwestycyjne w zeszłym roku, a jego milenialni klienci mają największy apetyt na zielone finansowanie. Chociaż wiarygodność zrównoważonego inwestowania wciąż budzi sceptycyzm, konsumenci w Azji Południowo-Wschodniej coraz chętniej lokują swoje pieniądze w funduszach, które postrzegają jako chroniące ludzi i planetę. 9 na 10 respondentów badanych przez UOB wyraziło nadzieję, że instytucje finansowe dostarczą więcej informacji na temat korzyści płynących ze zrównoważonego inwestowania i zaoferują bardziej zrównoważone opcje inwestycyjne.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.