Fatalny początek roku w Ameryce Południowej. W styczniu wycinka lasów deszczowych Amazonii osiągnęła rekordowo wysoki poziom. Wycięto drzewa na obszarze 430 km kw., czyli siedmiokrotnie większym od Manhattanu.
Puszcza amazońska to największy na świecie las deszczowy. Rozciąga się na przestrzeni ponad 2 mln km, w dziewięciu krajach Ameryki Południowej: Brazylii, Kolumbii, Peru, Wenezueli, Ekwadorze, Boliwii, Gujanie, Surinamie i Gujanie Francuskiej. To jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie, w którym żyje 10 proc. światowych gatunków zwierząt. W amazońskiej dżungli funkcjonuje ponad 40 tys. gatunków roślin, które odgrywają aktywną rolę w regulacji ekosystemu i wpływają na pogodę w regionie. Amazoński las deszczowy odgrywa również ważną rolę w regulacji globalnego obiegu tlenu i dwutlenku węgla. Wytwarza około 6 proc. tlenu na świecie, działając jednocześnie jak pochłaniacz dwutlenku węgla.
Puszcza Amazońska znika w coraz szybszym tempie
Deforestacja oznacza nie tylko mniej tlenu w atmosferze. Podczas wycinki i wypalani lasów w szybkim tempie uwalniany jest dwutlenek węgla. W efekcie, jak pokazują badania, lasy te mogą w rzeczywistości emitować więcej dwutlenku węgla niż go pochłaniają.
Przeczytaj także: Kolejna granica wytrzymałości planety została przekroczona
Tymczasem wycinka przyspiesza. Według rządowych danych satelitarnych, liczba drzew wyciętych w brazylijskiej Amazonii w styczniu znacznie przekroczyła wylesianie w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Wycięto drzewa na obszarze 430 km kw., czyli ponad siedmiokrotnie większym od Manhattanu. Zniszczony obszar jest pięciokrotnie większy niż w 2021 r., co jest najwyższą wartością w styczniu od rozpoczęcia rejestracji w 2015 r. Zdaniem ekspertów, wycinkę przyspiesza silny globalny popyt na takie produkty, jak wołowina i soja. Drzewa wycinane są także pod uprawy palm, z których produkuje się olej palmowy.
Puste obietnice?
W listopadzie 2021 roku prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro był jednym ze 100 światowych liderów, którzy obiecali powstrzymać proces wylesiania i odwrócić jego skutki do końca tej dekady. Teraz polityk zapewnia, że w okresie od sierpnia ubiegłego roku do stycznia 2022 r. całkowite wylesienie było mniejsze w porównaniu z tym samym okresem dwanaście miesięcy temu. Ekolodzy twierdzą jednak, że mimo szumnych zapowiedzi, w polityce Bolsonaro nic się nie zmieniło, a jego deklaracje to nic innego, jak greewashing.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.