Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku Polacy, wybierając kolej zamiast samochodu, przyczynili się do mniejszej o 394 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kolej charakteryzuje się ponad trzy razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad osiem razy mniejszą aniżeli transport lotniczy.
Gdyby ponad 21,6 mln osób, które od początku stycznia do końca sierpnia tego roku wybrały podróże pociągami PKP Intercity, zamiast tego wsiadły do samochodów, to emisja dwutlenku węgla do atmosfery byłaby o 394 tysiące ton większa – zwraca uwagę PKP Intercity.
Wyliczeń tych dokonano na podstawie wysokości pracy przewozowej PKP Intercity, która w okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2021 r. wyniosła 5,33 mld pasażerokilometrów (paskm – iloczyn długości pokonanej trasy i liczby przewiezionych pasażerów) i wskaźników CO2 w transporcie pasażerskim na podstawie CER Fact Sheet dla transportu: kolejowego (28 gCO2/paskm), drogowego (102 gCO2/paskm), lotniczego (244 gCO2/paskm).
Kolej – jak przypomina PKP Intercity – charakteryzuje się ponad trzy razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad osiem razy mniejszą emisją CO2 niż transport lotniczy. To oznacza, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.
Z danych przedstawionych przez przewoźnika dowiadujemy się również, że tegoroczne podróże kolejowe poczyniły o 18 proc. większe oszczędności emisji niż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2020 roku (pasażerów w pociągach było więcej i średnio każdy z nich pokonał w 2021 roku dłuższy dystans).
Inwestycje wpływają na wzrost zainteresowania koleją?
Według Macieja Małeckiego, wiceministra aktywów państwowych, coraz większe zainteresowanie Polaków podróżami koleją, to efekt dobrze przemyślanych inwestycji, które od kilku lat są realizowane.
Dzieje się to z korzyścią dla środowiska. Zaczynając od przyjaznych dla środowiska rozwiązań w budowie i modernizacji dworców kolejowych przez PKP S.A., przez rekordowe w historii inwestycje PKP Intercity w nowoczesny tabor i lokomotywy, aż po ofertę dla podróżnych PKP Mobility. Bardzo cieszy to, że nasz narodowy przewoźnik aktywnie działa na tym polu i ma konkretny plan na najbliższe lata – mówił wiceszef resortu aktywów państwowych podczas panelu „Kolej neutralna klimatycznie – czy w Polsce jest to możliwe?”, który odbył się 22 września w ramach Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku.
Przedstawiciele PKP Intercity podkreślają, że ekologia to jeden z głównych filarów strategii przewoźnika, a kwestie środowiskowe są ważnym czynnikiem decyzyjnym w spółce. Realizując liczne działania na rzecz środowiska, PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.
Pracujemy nad tym, aby stać się w najbliższych latach środkiem transportu pierwszego wyboru dla jak największej liczby mieszkańców kraju. Nasze plany zakładają osiągnięcie liczby ponad 74 mln pasażerów w 2030 roku. Dzięki temu zmniejszy się negatywne oddziaływanie na środowisko poprzez przyciągnięcie do kolei osób dotychczas korzystających z transportu indywidualnego – podkreśla Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.
Chcemy kolei neutralnej klimatycznie, ponieważ widzimy jak wiele możemy osiągnąć we wspólnej trosce o środowisko. W naszej codziennej działalności coraz częściej obserwujemy, jak gwałtowne zjawiska pogodowe wynikające ze zmian klimatycznych powodują utrudnienia w planowym ruchu pociągów. Dlatego zielona rewolucja w transporcie musi stale przyspieszać – dodaje.
Efektem inwestycji realizowanych w ramach kontynuacji największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity mają być liczne elektryczne pojazdy o znacznie mniejszej emisji CO2. Do 2030 roku przewoźnik planuje zainwestować w nowoczesny tabor 19 mld zł.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.