W Katowicach na zrekultywowanym terenie wysypiska odpadów powstanie elektrownia słoneczna – informuje portal katowice.eu. 2000 paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW zasili energią elektryczną jeden z zakładów katowickiego MPGK. Spółka ogłosiła właśnie przetarg na budowę farmy.
Przeczytaj także: Netto przejdzie transformację energetyczną
Pierwsza miejska farma fotowoltaiczna w Katowicach
W Katowicach realizujemy szereg działań na rzecz ekologii. Od działań skupionych wokół walki o czyste powietrze, przez działania związane z adaptacją do zmian klimatu po edukację w tym zakresie. Kolejnym działaniem będzie pierwsza miejska farma fotowoltaiczna– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Do tej pory na miejskich budynkach montowaliśmy zdecydowanie mniejsze instalacje. Oprócz troski o ekologię, mamy tutaj też walor ekonomiczny, bo będziemy przeznaczać mniej środków na energię. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas nie mógł być wykorzystany – dodaje prezydent.
Energia elektryczna z oze zaspokoi część zapotrzebowania MPGK
Energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej, która powstanie na zrekultywowanym wysypisku śmieci przy ul. Żwirowej w Katowicach, zaspokoi część zapotrzebowania MPGK na energię elektryczną. W części zasilony nią zostanie leżący nieopodal Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
2160 sztuk paneli fotowoltaicznych
Firma, która wykona pierwszą farmę fotowoltaiczną w Katowicach ma zostać wyłoniona w przetargu. Będzie ona miała za zadanie na powierzchni 17 500 m2 hałdy wykonać na betonowych bloczkach montaż 2160 sztuk paneli fotowoltaicznych. Do paneli mają zostać zamontowane również inwertery o maksymalnej mocy 90 kW. W ramach inwestycji powstać mają również:
- prefabrykowana wieża transformatorowa nN/SN
- wewnętrzna instalacja elektryczna
- ogrodzenie i brama
Projekt, który planujemy zrealizować, wpisuje się w temat zarówno ekologii, jak i ekonomii. Rezygnacja z zasilania paliwami kopalnymi na rzecz energii słonecznej jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, a także przyniesie oszczędności. Chcemy podążać tą ścieżką i wykorzystywać najnowsze metody, które wspomogą nas w naszej działalności. Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie i sprawdzą się nasze założenia ekonomiczne dla tej inwestycji, to zamierzamy w latach 2024-2028 zrealizować kolejne etapy o podobnej mocy elektrycznej – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice.
Miasto wyłoni wykonawców w pierwszej połowie lipca tego roku. Na zrealizowanie projektu mają oni 6 miesięcy.
Źródło: katowice.eu
Oprac. su
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.