Na początku tego roku we Francji wszedł w życie zakaz niszczenia niesprzedanych produktów nieżywnościowych. Zakaz ten dotyczy producentów, dystrybutorów i importerów. Zapytaliśmy ministerstwo klimatu i środowiska, czy podobnych regulacji można spodziewać się w najbliższej przyszłości w Polsce.
Jak już informowaliśmy, 1 stycznia br. we Francji wszedł w życie art. 45 ustawy o przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów i gospodarce o obiegu zamkniętym. Zakłada on zakaz niszczenia przez producentów, dystrybutorów i importerów niesprzedanych produktów nieżywnościowych.
O jakie produkty konkretnie chodzi? M.in. o ubrania, obuwie, meble, sprzęty elektroniczne, czy produkty higieniczne i kosmetyczne.
Zobacz też: Francja wprowadza zakaz niszczenia niesprzedanych produktów
Co dalej z produktami?
Według autorów regulacji najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby przekazanie wspomnianych produktów do recyklingu (choćby częściowego). Inna opcja to sprzedaż po zaniżonych cenach, choć w tym wypadku może okazać się, że dla części firm, zwłaszcza z segmentu premium, będzie to bariera nie do przeskoczenia – obniżka ceny kojarzyć się bowiem może z deprecjonowaniem luksusowego produktu.
Autorzy nowego prawa liczą również na to, że niesprzedane produkty trafią do organizacji charytatywnych.
Obowiązująca od początku tego roku ustawa ma zapobiec marnowaniu zasobów i zwiększaniu ilości śmieci.
Podobny zakaz w Polsce? Resort komentuje
Czy podobnych rozwiązań możemy spodziewać się w Polsce? Redakcja Ekobiznes zapytała o to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Obecnie nie jest planowane wprowadzenie regulacji zakazujących czy ograniczających możliwość niszczenia niesprzedanych produktów nieżywnościowych – odpowiada Wydział Komunikacji Medialnej resortu.
Wygląda więc na to, że przynajmniej w najbliższych latach drogą Francji nie podążymy.
Przeczytaj także: Ekologia – co to?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.