Od blisko dwóch tygodni na Śląsku obowiązuje uchwała antysmogowa za sprawą której mieszkańcy nie mogą korzystać ze starych „kopciuchów”. Czy Ślązacy stosują się do nowych zasad? W Rybniku sprawdzają to drony. Zapytaliśmy tamtejszą straż miejską o pierwsze efekty kontroli.
Był czas edukacji i czas dotacji. Teraz jest czas egzekwowania prawa – zapowiedział na początku tego roku Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Czas wspomnianej przez samorządowca edukacji trwał niemal 5 lat. Przypomnijmy, że uchwałę antysmogową dla województwa śląskiego uchwalono w 2017 roku. Weszła ona w życie 1 stycznia br. Tym samym, od początku tego roku mieszkańcy regionu nie mogą używać kotłów na paliwa stałe (tzw. kopciuchów), wyprodukowanych przed 2007 rokiem. Jeśli się nie zastosują, muszą się liczyć z karą w wysokości do 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł.
Ogłoszone przez prezydenta Rybnika egzekwowanie nowego prawa, to kontrole, mające na celu ustalenie, czy mieszkańcy nie używają starych kotłów. W Rybniku kontrole te ruszyły na początku poprzedniego tygodnia. Prowadzą ją drony.
Zobacz też: Drony rozpoczęły kontrole w Rybniku
Pierwsze efekty kontroli
Redakcja Ekobiznes zwróciła się do rybnickiej straży miejskiej z pytaniem pierwsze efekty kontroli.
W minionym tygodniu przeprowadzono 250 kontroli nieruchomości, nałożono 2 mandaty karne i pouczono 12 osób oraz sporządzono 1 wniosek o ukaranie do sądu . Są to dane wyłącznie za interwencje związane z uchwałą antysmogową w związku z koniecznością wymiany starego źródła ogrzewania – mówi nam Dawid Błatoń, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rybniku.
Kontrole w Rybniku prowadzą dwa drony. Jeden pełni funkcję zwiadowcy, jego zadaniem jest namierzenie źródeł dymu. Drugi zaś to latające laboratorium pomiarowe, które nadlatuje nad wskazany przez zwiadowcę komin, pobiera i analizuje próbki dymu. Sprawdzenie składu dymu trwa ok. 30 sekund.
Przeczytaj także: Ekologia – co to?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.