Przypadkowe odkrycie – bezpieczne i ekologiczne tabletki do oczyszczania wody. To może być rozwiązanie jednego z najpoważniejszych problemów świata. Opracowana przez amerykańskich naukowców tabletka hydrożelowa jest w stanie oczyścić litr wody rzecznej w godzinę. Oznacza to istotne zwiększenie dostępu do czystej wody pitnej, w dodatku bez szkody dla środowiska.
Czysta woda to coraz większy problem – obecnie nie ma do niej dostępu już 1/3 ludności świata. Będzie gorzej: według szacunków ekspertów do 2025 roku aż połowa populacji może mieszkać na obszarach ubogich w wodę. Nic więc dziwnego, że naukowcy pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Do badaczy tych zaliczają się inżynierowie z University of Texas w Austin.
Nadzieja w tabletce
Amerykańscy naukowcy opracowali hydrożelową tabletkę, która może szybko oczyścić zanieczyszczoną wodę. Jedna tabletka jest w stanie zdezynfekować litr wody rzecznej i sprawić, że będzie ona zdatna do picia w godzinę lub krócej.
Nasz wielofunkcyjny hydrożel może mieć duży wpływ na łagodzenie globalnego niedoboru wody, ponieważ jest łatwy w użyciu, wysoce wydajny i możliwy do masowej produkcji – mówi prof. Guihua Yu, Walker Department of Mechanical Engineering w Cockrell School of Engineering.
Na czym polega innowacyjność tej metody? Obecnie podstawowym sposobem oczyszczania wody jest jej gotowanie lub pasteryzacja. Oba te procesy wymagają sporo czasu i jeszcze więcej energii, są więc nie tylko mało przyjazne środowisku, ale też niewygodne. Zwłaszcza w najbiedniejszych regionach świata, gdzie dostęp do chemicznych środków oczyszczających jest utrudniony. Opracowana przez naukowców z Teksasu tabletka hydrożelowa wytwarza nadtlenek wodoru, który neutralizuje bakterie z wydajnością ponad 99,999 proc. Współpracuje on z cząsteczkami węgla aktywnego, atakując podstawowe składniki komórek bakterii i zakłócając ich metabolizm.
Przypadkowe odkrycie
Proces ten wymaga zerowego wkładu energii i nie tworzy szkodliwych produktów ubocznych – hydrożele można łatwo usunąć i nie pozostawiają żadnych śladów w przyrodzie. Oprócz samodzielnego oczyszczania wody, tabletki hydrożelowe mogą również usprawnić proces tzw. destylacji słonecznej, który wykorzystuje światło słoneczne do oddzielania wody od szkodliwych zanieczyszczeń.
Amerykańscy naukowcy dokonali tego odkrycia niejako przypadkowo, badając wspomniany proces destylacji słonecznej. Obecnie zespół prof. Youhong Guo jest w trakcie komercjalizacji kilku prototypów. Naukowcy twierdzą, że zwiększenie skali produkcji hydrożeli byłoby proste – materiały do ich wytwarzania są niedrogie, a procesy syntezy proste. Możliwe jest także kontrolowanie kształtu i rozmiarów hydrożeli, dzięki czemu będą one łatwe do wykorzystania na wiele sposobów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.