Województwo śląskie zamierza walczyć o lepszą jakość powietrza. W Katowicach podpisano właśnie umowę dotyczącą projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Na jego realizację województwo otrzymało 26 mln zł dotacji, które przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Województwo śląskie od lat plasuje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski. Coroczne pomiary jakości powietrza, dokonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, wskazują na znaczne przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. W grudniu ubiegłego roku, tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego, normy dla tych substancji zostały przekroczone nawet 700 razy. W tym samym roku śląskie miasta trafiły na niechlubną listę IQ Air, szwajcarskiego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. Na pierwszym miejscu listy europejskiej znalazło się 20-tysięczne Orzesze, na 14. natomiast Goczałkowice-Zdrój.
Śląskie niebo znów błękitne?
W Katowicach została podpisana umowa dotycząca projektu „Śląskie. Przywracamy błękit. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego”. Ma on pomóc w realizacji przyjętego w 2020 roku Programu ochrony powietrza dla tego regionu. Głównie poprzez wspieranie działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej, np. termoizolację budynków w zakresie wynikającym z audytu energetycznego. Województwo pozyskało na ten cel 26 mln złotych dotacji w ramach unijnego projektu LIFE.
Program LIFE powstał w 1992 roku. Za jego pomocą Unia Europejska finansuje inicjatywy, mające na celu ochronę środowiska i przyrody. Chodzi głównie o projekty dotyczące przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, opartą na OZE i neutralną dla klimatu. W perspektywie na lata 2021-2027 program ten posiada alokację na poziomie 5,4 mld euro.
Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej koncentrujący się wyłącznie na rozwiązywaniu ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych, szczególnie przez stosowanie innowacyjnych rozwiązań dotyczących ich ochrony. LIFE wspiera ambitne podmioty, które chcą podejmować działania na rzecz środowiska, chronić nasze naturalne dziedzictwo i zmagać się ze zmianami klimatu, a NFOŚiGW im w tym pomaga, udostępniając swoje środki i wiedzę ekspercką – deklaruje Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Ograniczanie niskiej emisji
Jak podkreślają władze województwa śląskiego, jednym z ich strategicznych celów jest zapewnienie wysokiej jakość środowiska i przestrzeni w regionie. W jaki sposób? M.in. poprzez wspieranie wdrożenia i egzekwowania rozwiązań poprawiających jakość powietrza, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców i kształtowanie postaw proekologicznych.
Przeczytaj także: Dotacje na wymianę kopciucha dla mieszkańców Dolnego Śląska
Śląskie władze zamierzają ponadto wspierać rozwiązania ograniczające niską emisję, w tym poprawę standardu energetycznego zabudowy mieszkaniowej i budynków użyteczności publicznej. Podjęte w ramach programu „Śląskie. Przywracamy błękit” działania mają umożliwić przede wszystkim przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1 MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym.
Projekt „Śląskie. Przywracamy błękit” umożliwi mieszkańcom regionu łatwe znalezienie fachowej porady w zakresie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz jej finansowania, pozwoli także na podniesienie świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw proekologicznych. W efekcie pomoże przekonać mieszkańców regionu, że warto podnieść efektywność energetyczną domu i zmienić sposób jego ogrzewania na bardziej ekologiczny, z korzyścią dla budżetu domowego i dla zdrowia wszystkich mieszkańców Śląska – tłumaczy Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Śląskie przedsięwzięcie jest jedynym polskim projektem zintegrowanym, który uzyskał dofinansowanie w naborze LIFE 2020 i jednym z czterech, jakie uzyskały dofinansowanie w perspektywie finansowej LIFE 2014-2020.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.