Skanska przyspiesza redukcję śladu węglowego. W ramach aktualizacji swego planu klimatycznego skandynawski koncern zwiększył zakładaną redukcję o ponad 20 proc.
Opublikowany w sierpniu tego roku najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu jasno pokazuje, że ludzkości pozostało niewiele czasu na zatrzymanie zmian klimatycznych. Jego autorzy podkreślają, że aby ustabilizować temperaturę, niezbędny jest globalny wysiłek na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. I, co ważne, powinien być podjęty jeszcze w tej dekadzie.
Radykalne kroki
Biorąc pod uwagę wnioski płynące z tego raportu, Skanska postanowiła zaktualizować swój plan klimatyczny i przyspieszyć redukcję CO2. Wcześniejszy plan zakładał, że do 2030 roku skandynawski koncern ograniczy emisję tego szkodliwego gazu o 50 proc. Nowy ustawia ten odsetek na wysokości 70 proc. Niezmienny pozostaje natomiast cel związany osiągnięciem pełnej neutralności węglowej, zarówno w ramach własnej działalności, jak i w całym łańcuchu wartości, do 2045 roku.
Oferując prośrodowiskowe rozwiązania, pomagamy także klientom osiągać ich własne cele klimatyczne. Dodatkowo działania na rzecz minimalizacji emisji gazów cieplarnianych idą w parze ze zwiększoną wydajnością, lepszym wykorzystaniem zasobów i niższymi kosztami, a także zaspokajaniem potrzeb naszych partnerów biznesowych – mówi Anders Danielsson, prezes Skanska AB.
Sektor budowlany odpowiada za 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla, związanej z wykorzystaniem energii. Poczucie odpowiedzialności za klimat jest więc w tej branży szczególnie istotne. Coraz więcej przedsiębiorstw przekonuje się jednak o konieczności zmniejszenia swego negatywnego wpływu na środowisko naturalne i wpisuje ekologiczne cele w działalność w ramach ESG.
Duża ilość emisji pochodzi z produkcji materiałów takich jak beton, stal i asfalt, a także z użytkowania budynków. Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga wdrażania innowacji i współpracy z wieloma partnerami. Chcielibyśmy również, aby bardziej rygorystyczne wymagania klimatyczne były normą w zamówieniach publicznych – mówi Lena Hök, Senior Vice President Sustainability w Grupie Skanska.
Do tej pory Skanska zmniejszyła emisję CO2 o 40 proc. – w stosunku do roku 2015 – przy jednoczesnym zwiększeniu przychodów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.