LPP promuje zrównoważone budownictwo. Już drugi należący do spółki obiekt otrzymał certyfikat BREEAM. Tym razem wyróżnienie to przyznano krakowskiej siedzibie LPP, w której znajdują się biura projektowe marek House oraz Mohito.
W 2019 roku LPP przyjęło strategię „For People For Our Planet” na lata 2020 – 2025. Jej cele spółka realizuje m.in. poprzez oferowanie klientom coraz bardziej przyjaznych środowisku kolekcji oraz produkcję ubrań przy zachowaniu modelu opartego na ograniczaniu zasobów wodnych i energetycznych. LPP planuje ponadto całkowitą eliminację jednorazowego plastiku z opakowań, zachowanie bezpieczeństwa chemicznego w produkcji, ale także realizację zrównoważonego rozwoju w swoich budynkach i sieci sprzedaży. Zgodnie ze strategią, do 2023 roku wszystkie nowe budynki spółki będą posiadać certyfikat BREEAM lub LEED.
Chcąc odpowiadać na dzisiejsze wyzwania klimatyczne, nie możemy koncentrować się wyłącznie na jednym obszarze naszej działalności, dlatego w naszej strategii zrównoważonego rozwoju uwzględniliśmy także program działań skoncentrowany na własnej infrastrukturze. Zależy nam, aby nasze budynki zarówno biurowe, jak i magazynowe, ale także sieć sprzedaży były bardziej przyjazne środowisku, mniej energochłonne, a przy tym wyposażone w rozwiązania zapewniające ich niskoemisyjność – wyjaśnia Łukasz Piwoński, dyrektor administracyjno-techniczny w LPP.
Krakowska siedziba spółki od samego początku projektowana była z myślą o wdrożeniu w niej rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku.
Budynek przyjazny środowisku
Rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa zastosowane w tym budynku to m.in. system rekuperacji ciepła odzyskiwanego z wywiewanego powietrza oraz system eliminacji tzw. pyłu zawieszonego. Jest on jednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń atmosferycznych. Projektant zadbał także o redukcję energochłonności budynku. W tym celu wyposażył go w system BMS, który pozwala na pełną integrację wszystkich instalacji. Kontroluje on parametry pracy poszczególnych urządzeń, zmniejsza poziom poboru energii, a przy tym zapewnia pełen komfort użytkowania budynku. Zainstalowana w toaletach specjalistyczna armatura, której zadaniem jest kontrola wypływów, eliminuje natomiast nadmierne zużycie wody.
Budowa krakowskiej siedziby była jednym z pierwszych naszych doświadczeń z zakresu zrównoważonego budownictwa. Zależało nam, aby budynek spełniał nie tylko wymogi środowiskowe, ale także był przyjaznym, funkcjonalnym i wygodnym miejscem do pracy dla naszych ludzi. Dlatego wyposażyliśmy go w przestronne, nowocześnie zaprojektowane sale konferencyjne czy strefy relaksu. Do dyspozycji pracowników jest też strefa restauracyjna i kawiarniana. Całość dopełnia bogata infrastruktura sportowa – minisiłownia, boisko do koszykówki oraz siatkówki plażowej – wylicza Łukasz Piwoński.
Więcej: Zielona energia w LPP. Budynki zasilane z OZE
Nie tylko Małopolska
Krakowska siedziba LPP to już drugi obiekt biurowy polskiego producenta, który uzyskał certyfikat BREEAM. W styczniu tego roku spółka oddała do użytku nowy biurowiec w gdańskim kompleksie Fashion Lab, który przeszedł pozytywnie certyfikację. Od 2023 roku dodatkowo zasilany będzie energią wiatrową. Na początku 2022 roku spółka planuje też uzyskanie BREEAM dla nowego Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. Zastosowano w nim szereg rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa, w tym instalację fotowoltaiczną, która zasilać będzie budynek energią słoneczną.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.