Mikro rozmiary, makro szkody. Mikroplastik zatruwa wody, tymczasem oceany, rzeki i wodociągi stały się dosłownie jego zbiornikami. Śladowe ilości tego materiału znajdują się w ponad 80 proc. próbek wody z kranu pobranych na całym świecie. Samsung i Patagonia chcą temu kompleksowo zapobiegać.
Ze względu na niewielkie rozmiary, nie przekraczające 5 mm średnicy, cząsteczki mikroplastiku łatwo przenikają do wód i organizmu ludzkiego. Mogą akumulować się nie tylko w organizmach żywych zamieszkujących akweny wodne, takich jak bakterie, plankton, ryby, ale także w ciele człowieka.
Ile mikroplastiku wdychamy?
Naukowcy szacują, że na samym tylko dnie oceanu zalega obecnie ponad 14 mln ton mikroplastiku. Jego śladowe ilości znajdują się w ponad 80 proc. próbek wody z kranu pobranych na całym świecie. Z przeprowadzonego przez WWF badania wynika, że ludzie tygodniowo wdychają z powietrzem i wypijają z wodą tyle mikroplastiku, ile potrzeba do wyprodukowania jednej karty kredytowej.
Przeczytaj także: Mniej plastiku, więcej recyklingu w działaniu Samsunga
Mikroplastik może przedostać się do środowiska na kilka sposobów. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy do otoczenia przenikają małe plastikowe elementy, takie jak mikrogranulki – substancje takie znane są jako mikroplastik pierwotny. Z drugim sposobem mamy do czynienia, gdy większe przedmioty z tworzyw sztucznych rozkładają się z upływem czasu na wiele maleńkich cząsteczek. Ten rodzaj znany jest jako mikroplastik wtórny.
Istnieje jednak trzecie źródło mikroplastiku, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy. Są nim tekstylia syntetyczne – nasz ulubiony sweter z polaru, nylonowa kurtka czy te jakże wygodne spodnie do jogi ze Spandexu. Mikroplastik może być wytwarzany na wielu etapach życia takiej odzieży – zarówno podczas jej produkcji, jak i w trakcie prania.
Partnerstwo na rzecz walki z mikroplastikiem
Organizacje pozarządowe, rządy i firmy z całego świata dostrzegły rosnące ilości tych niewidocznych, lecz szkodliwych tworzyw sztucznych i podejmują istotne działania, aby zapobiegać ich przedostawaniu się do oceanów. Dodatkowe filtry do pralek i ochronne torby na wsad to tylko niektóre dostępne dziś rozwiązania pomagające wyłapać mikroplastik generowany podczas prania. Samsung wraz z firmą Patagonia wspólnie pracują natomiast nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Chodzi o sposób na ograniczenie ilości mikroplastiku trafiającego do środowiska przez cały cykl życia danej sztuki odzieży.
Firmy te pragną stworzyć realny i efektywny plan walki z mikroplastikiem pochodzącym z tekstyliów i prania, który będzie miał duży potencjał rozwojowy. Samsung poważnie podchodzi do realizacji celu, jakim są czyste oceany, dlatego też zaprojektował nową, zaawansowaną pralkę, która pozwala bezpiecznie prać odzież i jednocześnie do minimum ograniczyć uwalnianie mikroplastiku do otoczenia. To przyjazne dla środowiska urządzenie gwarantuje zarówno wysoką wydajność, jak i bezpieczeństwo dla tkanin.
Ekodziałania Samsunga
Projektowanie trwałych sprzętów z myślą o ochronie środowiska to tylko jedno z długiej listy działań podejmowanych przez Samsung. Już teraz pralki oferują opartą na działaniu bąbelków technologię Ecobubble™, która umożliwia skuteczne usuwanie zabrudzeń nawet w niskiej temperaturze. Dzięki niej detergent szybciej wnika w tkaninę usuwając zabrudzenia, chroniąc jednocześnie kolor i jego strukturę, a ponadto pozwala zmniejszyć zużycie prądu. Co więcej, za pomocą czujników funkcja AI Wash wykrywa wagę wsadu i poziom zabrudzenia ubrań, aby zapewnić optymalne zużycie wody, detergentu i energii potrzebnych do jej skutecznego wyprania.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.