Rynek pomp ciepła rośnie. Wzrosty sprzedaży wynoszą nawet ponad 130%

Tak wynika z najnowszego badania Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) podaje, że pierwsze półrocze 2022 r. było okresem intensywnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Polsce. W porównaniu do danych rynkowych z pierwszego półrocza 2021 r., największe wzrosty ‒ aż o 131%, dotyczyły pomp ciepła typu powietrze-woda. W analogicznym okresie liczba sprzedanych pomp ciepła do centralnego ogrzewania wodnego wzrosła o 96%, a cały rynek pomp ciepła wzrósł o 86%.

Według najnowszych prognoz PORT PC, w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła podwoi się i wyniesie około 180 tys. sztuk, w tym blisko 160 tys. będą stanowić pompy ciepła typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania.

Prognozy uwzględniają występujące ograniczenia w dostawach pomp ciepła, głównie związane z olbrzymim zapotrzebowaniem na te urządzenia w całej Europie. Gdyby je całkowicie wyeliminować, sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2022 r. zapewne przekroczyłaby liczbę 240 tys., co zapewniłoby im blisko 1/3 udziału w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania, które będą sprzedane w Polsce w 2022 r.

Wzrost sprzedaży o 45% dotyczy także gruntowych pomp ciepła typu solanka-woda. Szacuje się, że w całym 2022 r. sprzeda się 7200 sztuk tych urządzeń.

Skąd tak duże zainteresowanie pompami ciepła?

Większe zainteresowanie pompami ciepła wynika z kilku powodów. Po pierwsze rośnie zaufanie do tej technologii, a konsumenci doceniają jej funkcjonalność. Nie bez znaczenia jest tu także dofinansowanie, jakie można uzyskać z programu „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna.

Powodów można doszukiwać się ponadto w rosnących cenach nośników energii i paliw, jak również większej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje bowiem żadnej emisji zanieczyszczeń powietrza i pozwoli w przyszłości na pełną dekarbonizację ogrzewania budynków.

Przeczytaj także: Polacy potwierdzają, że zwracają większą uwagę na zużycie prądu – wynika z badania IBRiS

Perspektywy na drugą połowę roku

Według PORT PC, w II połowie 2022 r. należy się spodziewać się dalszego istotnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda ‒ na poziomie około 100%, oraz wzrostu sprzedaży gruntowych pomp ciepła o ponad 45%. Tę dynamikę mogą jednak osłabić duże braki w dostawach pomp ciepła.

Jako główne czynniki większego zainteresowania tą technologią wskazuje się mniejsze koszty ogrzewania. Z danych wynika, że w nowych budynkach z instalacjami ogrzewania płaszczyznowego koszty ogrzewania pompami ciepła są niższe od 40 do 75% niż koszty ogrzewania pelletem drzewnym, gazem ziemnym czy olejem opałowym. Z kolei w istniejących budynkach jednorodzinnych oszczędność kosztów ogrzewania wynikająca z zastosowania pomp ciepła sięga nawet 40%.

Oprac. MP

źródło: portpc.pl

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version