Prestiż, ale i obowiązek. Deweloper Robyg właśnie dołączył do United Nations Global Compact. To niejako międzynarodowy certyfikat zaangażowania w działania na rzecz społeczeństwa, środowiska i odpowiedzialnego biznesu. Jednocześnie jednak zobowiązanie do doskonalenia tych wysiłków w przyszłości.
United Nations Global Compact to największa na świecie inicjatywa w zakresie zrównoważonego biznesu. W jej skład której wchodzi ponad 14000 firm i innych interesariuszy z blisko 170 krajów. Po raz pierwszy ideę Global Compact przedstawił Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Kofi Annan na światowym Forum Ekonomicznym w Davos w styczniu 1999 roku. Wezwał on wówczas liderów światowego biznesu do wsparcia budowy społecznych i ekonomicznych podstaw, niezbędnych dla podtrzymania nowej gospodarki światowej.
Robyg w grupie liderów
Wraz z przyłączeniem się do tej inicjatywy, Robyg zobowiązał się do wdrożenia i stosowania w swojej codziennej działalności biznesowej Dziesięciu Zasad z zakresu praw człowieka, standardów pracy i środowiska naturalnego oraz przeciwdziałaniu korupcji.
Przystąpienie do UN Global Compact jest dla nas potwierdzeniem naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój oraz zobowiązaniem do wyznaczania i realizacji kolejnych celów w tym obszarze. Zobowiązania na rzecz społeczeństwa, środowiska czy biznesu traktujemy niezwykle poważnie, czego najlepszym przykładem jest wdrożona przez nas pod koniec ubiegłego roku Strategia ESG Robyg. Jednym z jej kluczowych założeń jest m.in: osiągnięcie do 2024 roku 100 proc. energii odnawialnej w procesie budowlanym, kontynuacja i poszerzenie zakresu działań w ramach poszanowania bioróżnorodności oraz zasobów wodnych czy kontynuacja rozwoju różnorodności wśród pracowników. Pod koniec 2021 roku opublikowaliśmy również Raport Wpływu, w którym podsumowaliśmy nasz dotychczasowy wpływ na polską gospodarkę. Dołączenie do UN Global Compact jest dla nas naturalną konsekwencją prowadzonych na tym polu działań – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG w Grupie Robyg.
Przeczytaj także: Ambitny plan Robyg w zakresie ekologii
Członkostwo Grupy Robyg w UN Global Compact oznacza udział w największej światowej platformie liderów zrównoważonego rozwoju, reprezentujących praktycznie wszystkie kluczowe sektory biznesu. Do zadań UN Global Compact należy identyfikowanie wyzwań i możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju, zapewnianie praktycznych wskazówek swoim członkom oraz promowanie działań z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.
10 zasad UN Global Compact wyznacza kierunki, które powinny być uwzględniane w rozwijającej się światowej gospodarce. Zwracają one uwagę na problemy, które wymagają wsparcia dla lepszego i bardziej harmonijnego rozwoju w najbliższych dekadach. Dlatego też cieszymy się, że zostaliśmy częścią tej inicjatywy – dodaje Anna Wojciechowska.
10 zasad UN Global Compact:
Prawa człowieka
1. Popieranie i przestrzeganie praw człowieka przyjętych przez społeczność międzynarodową
2. Eliminacja wszelkich przypadków łamania praw człowieka przez firmę
Standardy pracy
3. Poszanowanie wolności stowarzyszania się
4. Eliminacja wszelkich form pracy przymusowej
5. Zniesienie pracy dzieci
6. Efektywne przeciwdziałanie dyskryminacji w sferze zatrudnienia
Ochrona środowiska naturalnego
7. Prewencyjne podejście do środowiska naturalnego
8. Podejmowanie inicjatyw mających na celu promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej
9. Stosowanie i rozpowszechnianie przyjaznych środowisku technologii
Przeciwdziałanie korupcji
10. Przeciwdziałanie korupcji we wszystkich formach, w tym wymuszeniom i łapówkarstwu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.