Sztuczny liść stworzony przez naukowców z University of Illinois zużywa mniej energii niż żarówka, żeby wychwycić dwutlenek węgla 100 razy wydajniej niż inne systemy oczyszczania powietrza. Mówiąc o innych systemach, mamy na myśli te, które pracują w laboratoriach wychwytując CO2 ze zbiorników ciśnieniowych. Sztuczny liść ma nad nimi ważną przewagę – może pracować na zewnątrz, w „prawdziwym” świecie.
Przeczytaj także: Rewolucyjny magazyn energii z oze
Co mówią o sztucznym liściu jego twórcy?
Sztuczny liść można wdrożyć poza laboratorium, gdzie może odegrać znaczącą rolę w redukcji gazów cieplarnianych w atmosferze. To wszystko dzięki wysokiemu wskaźnikowi wychwytywania dwutlenku węgla, stosunkowo niskim kosztom i umiarkowanemu poborowi energii. Nawet w porównaniu z najlepszymi systemami laboratoryjnymi – powiedział Meenesh Singh, adiunkt inżynierii chemicznej w UIC.
Niewielka ilość energii przyspiesza proces wychwytywania CO2
Sztuczny liść wychwytuje dwutlenek węgla dzięki procesowi elektrodializy. Aby zwiększyć wydajność wychwytywania CO2, naukowcy wyposażyli go w niewielką membranę wykorzystującą niewielką ilość energii elektrycznej – mniej niż 0,4 KJ. godz. Innymi słowy – sztuczny liść potrzebuje mniej energii niż 1-watowa żarówka LED.
Przeczytaj także: Rozwój elektromobilności w Polsce w 2022 r.
Sztuczny liść charakteryzuje się też bardzo wysoką wydajnością przy nawet niewielkiej powierzchni. Jak podają jego twórcy, nawet w rozmiarze, który zmieści się w plecaku, z powodzeniem będzie spełniał swoją funkcję. Jaka jest jego kolejna zaleta?
Sztuczny liść można łączyć modułowo, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania jego wydajności do określonych potrzeb, wykorzystując go w domach, szkołach czy w przemyśle.
Sztuczny liść – niewielki koszt wychwycenia CO2
Jak oszacowali naukowcy, koszt wychwycenia w tej technologii 1 tony dwutlenku węgla, to 145 dolarów. Wydajność połączonych modułowo liści, to z kolei nawet 300 kilogramów CO2 na godzinę. Dodajmy, że później tak pozyskany dwutlenek węgla można wykorzystać do produkcji energii.
Źródło: today.uic.edu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.